85
11 paylaşım, 85 points

Gündüz uykusu veya şekerleme hakkında birçok duyumunuz olmuştur. Uyku, hayattaki verimimizi etkileyen en büyük faktörlerden birisidir. Yetersiz veya kalitesiz uyku gün boyunca dikkat dağınıklığı, yaratıcılığınız kaybolması gibi birçok soruna yol açmaktadır. İçeriğe başlamadan ve gündüz uykusu (şekerleme) hakkında bahsetmeden önce gelin birlikte uykunun evreleri ve fazları hakkında konuşalım.

Uykunun Evreleri ve Fazları

Yeterince uyusanız bile yataktan kalkınca sersem gibi olduğunuzu hatırlıyor musunuz? Peki ideal bir uyku nasıl olmalı bunu biliyor musunuz? Verimli ve kaliteli uykunun temelleri hakkında bahsetmemiz için öncelikle uykunun fazları diğer bir tabirle uykunun evreleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor.

Uyku genel bakışta ikiye ayrılır. Bunlar RAM uykusu ve Non-RAM uykusu yani RAM olmayan uykudur. Peki RAM ve Non-RAM ne anlama geliyor?

RAM Uykusu

Toplam uyku sürecimizin ortalama olarak 4’te 1’ine denk gelen bu evrede rüya görmeye başlarız. Bu evrede vücudunuz adeta kendini salar, kaslarınızın büyük bölümü gevşer. Bu sebepten dolayı bu evrede vücudunuzu hareket ettirmezsiniz. Ayrıca kalp atışlarınız hızlanır ve beyniniz daha aktif olarak çalışır.

Non-RAM (RAM Olmayan) Uyku

RAM olmayan uyku toplam 4 evreye ayrılıyor. Non-RAM uykusunun 1. evresinde aniden düşmüş gibi hissettiğimiz uyanma hissini yaşarız. İkinci evresinde ise RAM uykusunun aksine kalp atışlarınız yavaşlar ve beyniniz çalışmasını yavaşlatır. 

Üçüncü ve dördüncü evre non-RAM sırasında uyandığınızda kendinizi hala uyuyor gibi hissedersiniz ve sersemlik hissi yaşarsınız. Ayrıca bu evrelerde vücudunuzdaki yaralar onarılır ve vücut adeta kendini tazeler. 

Bu bilgilere hakim olduktan sonra gelin şimdi esas konumuz olan “öğle uykusu” diğer adıyla “şekerleme” hakkında ince detaylara ve püf noktalarına göz atalım. Bu içerikte sizlerle kaliteli bir öğle uykusu nasıl olmalı sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

 1. 1 Öğle uykusunun süresi ne olmalı?

  giphy.gif

  Öğle uykusunu gece uykusuyla karıştırmamak gerek. İçeriğin giriş bölümünde bahsettiğimiz uyku evreleri, yurtdışında siesta olarak da bilinen öğle uykunuzu da etkiler. Bu aşamada şuna dikkat etmelisiniz, uyku sürecinizin ortalama her bir buçuk saatlik periyodunda vücudunuz RAM uykusuna giriş yapar. 

  Eğer bir buçuk saati aşan bir uyku uyursanız uyandığınızda sersem gibi olursunuz. Bu sebeple öğle uykusu bir buçuk saatten fazla olmamalı ki verimli bir şekerleme yapabilesiniz. En ideal öğle uykusu süresi ise 30 dakika olarak öneriliyor.

 2. 2 Şekerlemeyi saat kaçta yapmak gerekir?

  giphy_1.gif

  Öğle uykusunda dikkat edilmesi gereken diğer husus ise şudur ki, bunun gece uykunuzu etkilememesi gerekiyor. Bu sebeple saat 15:30'dan sonra öğle uykusuna yatmamanız gerekiyor. Uzmanların önerisi ise sabah uyandıktan 8 saat sonra öğle uykusuna yatmanızdır. 

  Uyandığınız saatten 8 saat sonrası 15:30'u geçiyor ise bunun için en ideal saat 14:00 olarak geçiyor. Sebebi ise bu saatlerde vücut ısınızın düşmeye ve verimliliğinizin etkilenmeye başlamasıdır.

 3. 3 Öğle uykusunun faydaları

  giphy_2.gif

  Öğle uykusunun faydaları ise saymakla bitmiyor. Uzmanların şiddetle tavsiye ettiği şekerlemenin faydaları ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  1. Verimliliği büyük oranda artırıyor. Bir araştırmaya göre öğle uykusuna yatan çalışanların verimliliği ve performansı, kahve içen kişilerden daha fazla artıyor. Öğle uykusunun bu etkisi ise 3 saate kadar artıyor.
  2. Uyku süresinin kısaltılmasında ve aktif kullanabileceğiniz saatlerin artırılmasını sağlayabilir. Bu faydaya içeriğin son maddesinde değineceğiz.
  3. Eğer ezber yapıyorsanız, hatırlama ve ezberleme yeteneklerinizi geliştirir.
  4. Beyin fonksiyonlarının ve görsel hafızanın gelişmesine katkıda bulunur ve ortalama 3 saat boyunca daha aktif bir görsel hafıza ile çalışmanızı sağlar.
  5. Egzersizlerden sonra yapılan şekerlemeler, vücudunuzun fiziksel yapılanmasını geliştirdiği için yaptığınız egzersizden daha büyük fayda görmenizi sağlar.
 4. 4 Bazı firmalar şekerlemenin büyük faydalarının farkına varmaya başladı bile!

  giphy_3.gif

  Başarılı yazılım şirketi HubSpot, bu sisteme geçiş yapan ilk şirketler arasında. Oluşturdukları "şekerleme ofisleri" sayesinde çalışanlarına kısa öğle uykusu uyuma imkanı sunan firmalar, öğle uykusunun yadsınamaz faydalarını göz ardı etmenin deli saçması olduğuna inanıyor. 

 5. 5 Bonus

  giphy_4.gif

  Peki nasıl? Yarım saatlik öğle uykusu dört saatlik gece uykusuna denk olduğu için uyku düzeninizi 6 saat gece ve yarım saat gündüz uykusu olarak düzenleyebilirsiniz. Bu sayede gün içerisinde 1.5 saatlik bir kazanç elde edebilirsiniz. Bu düzene geçmek istiyorsanız daha erken saatlerde uyumak daha büyük fayda görmenizi sağlayabilir.

  Örneğin saat 10:30 'da uyuyup saat 06:30 'da uyandıktan 8 saat sonra yani 14:30 'da öğle uykusuna uyuyarak toplamda 6 saat ve yarım saatin karşılık geldiği 2  saat ile 8 saate uykunuzu tamamlayabilirsiniz.

  Ancak dikkat etmeniz gereken bir husus var o da uyku borçlanması olarak bilinen bir durum. Eğer bir günde yeterince (önerilen 8 saat) uyuyamazsanız eksik kısmı tamamlamanız gerekiyor.

  Yani 6 saat uyumuşsanız (misal 4 saat gece ve yarım saat öğle uykusu) eksik olan 2 saatinizi tamamlamalısınız. Bunun için diğer gece 2 saat erken uyuyabilir veya 2 saat daha geç uyanabilirsiniz. Aksi durumda uyku borçlanması yaşayacaksınız ve bu sizi yorgun düşürecektir.

 6. 6 İçerik sonu

  İçerik hakkındaki görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum kısmını kullanarak belirtebilirsiniz. Dilerseniz bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşarak onların da bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

  Ayrıca ücretsiz üye olarak kendi içeriklerinizi üretmeye başlayabilir ve diğer üyelerle sosyalleşebilirsiniz.

  Kaynak: https://www.bbc.com/future/article/20150106-how-to-nap-like-a-pro


Arkadaşlarınla Paylaş:

85
11 paylaşım, 85 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
4
İlginç
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin Şirin
4
Şirin
Komik Komik
5
Komik
Lezziz Lezziz
1
Lezziz
Havalı Havalı
0
Havalı
İğrenç İğrenç
7
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır