53
9 paylaşım, 53 points

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Türkiye genelinde 2023 bölgede gerçekleştirdiği "Geleceğe Nefes" kapsamıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak adlandırıldı. Kampanya kapsamında 11 milyon fidan ekilecek. Ormancılar ise tarih seçiminin yanlış olduğunu, milyonlarca fidanın ziyan olacağını ileri attı.

Bakanlığın kampanyası kimi ormancılar tarafından destek görmedi. Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Orman Mühendisi Hüseyin Çetin, kampanyanın dolayısıyla  ‘Milli Ağaçlandırma Günü’nün tarihinin seçiminin yanlış olduğunu öne sürdü. Tüm dünyada ve Türkiye’de 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası’nın zaten kutlandığını ve bu hafta ağaçlandırma etkinliklerinin düzenlediğini hatırlatan Çetin eleştirilerine şöyle devam etti:   

"Kuru toprağa fidan dikilemez"

Biz bunun gerçeklemesini muhtemel görmüyoruz. Doğu Anadolu’da eksi 8-10 derece donda fidan dikemezsiniz.  İç Anadolu’da sonbaharda hiç yağmur yağmamış. Kuru toprağa fidan ekemezsiniz.

33 yıllık meslek hayatımın 28 yılı ağaçlandırma alanında geçti. Çoğunluğu İç Anadolu'da olmak üzere, 16-17.000 hektar orman görevinde bulundum. İç Anadolu’da sonbahar yağışsız giderse fidan dikimi gerçekleştirilmez. Ancak yağış olursa, toprakta bir nem oranı olursa ağaçlandırma çalışması gerçekleştirilebilir.

"Kampanyayı mantık dışı buluyoruz"

Türkiye’de fidan dikiminin dönemi şuan değil. Biz bu yüzden bu kampanyayı mantıksız buluyoruz.  Türkiye’de fidan dikimi ilkbaharda yapılır. Umarım 11 milyon fidanın hepsi ağaç olur, biz ormancılar olarak çok mutlu oluruz. Sembolik birkaç yüz fidan ekip bunları sulayabilirsiniz ama 11 milyon fidanı sulayamazsınız.

Bu ve bunun gibi etkinliklerin Türkiye’nin orman varlığına bir yararı olmadığını, sadece kamuoyunun çevre bilincine katkısının olacağını söyleyen Çetin, dikilecek 11 milyon fidanın en az 8-9 milyonun tutmayacağını ileri sürdü.

"Rant ve ormanlık alan ters orantılı gidiyor"

Atmış, hükümetin orman varlığı hakkında verilerinin de doğru olmadığını öne sürdü:

"Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerinde 2005-2015 yılları arasında ormanlarımızın arttığı görülüyor. 60 ilde alansal olarak artıyor, 2 ilde değişmiyor, 19 ilde ise azalıyor. Sanayileşmiş, göç alan ve rantın yüksek olduğu illerde ormanlar azalıyor. Mesela Marmara bölgesinde 3 il dışında diğer illerde ormanlar azalıyor.

Enerji ve maden tesisleri ormanları paramparça ediyor. Bu alanlar kayıtlarda hala orman olarak görünüyor. Otel yapılmış, enerji santrali yapılmış, maden tesisleri kurulmuş alanlar kayıtlarda hala orman alanı. Böylece ormanlar da azalmamış oluyor. Ama bakınca gerçekte orman yok buralarda.  Asıl tehlike bunlar. Bu tip kampanyalarla bunları perdeliyorlar işte."


Arkadaşlarınla Paylaş:

53
9 paylaşım, 53 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
2
İlginç
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Şirin Şirin
2
Şirin
Komik Komik
3
Komik
Lezziz Lezziz
6
Lezziz
Havalı Havalı
5
Havalı
İğrenç İğrenç
4
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır