51
8 paylaşım, 51 points

Araştırmacı Dr. Síle Lane,  yapılan araştırmalarda klinik verilerin birçoğunun halk ile paylaşılmadığını, bunun da insanların hayatına mal olduğunu kamuoyuna duyurarak büyük bir iddiada bulunmuş oldu. Gerçekten ilaçların testlerinin yarısından fazlasının sonuçları insanlarla paylaşılmıyor mu? İşte ilaçların bilinmeyen zararları

TED‘e yaptığı konuşmada bu durumu “Duyduğumda adeta şok oldum. Bugüne dek reçete ile satışı yapılan bütün ilaçların güvenilir ve faydalı olduğunu düşünüyordum. Bir bilim insanı olarak yaptığım çalışmalar sonucunda bu sonucu görünce ne yapacağımı şaşırdım.” şeklinde özetleyen Dr. Síle Lane ayrıca bu testlerin karar aşamasında tecrübesiz ve bilgi eksiği birçok insan bulunduğunu açıkladı.

Tarihte Birçok Örneği Var!

1980 yılında testleri tamamlanan ve satışa sunulan “Lorcainide” isimli bir ilaç, tam 13 sene boyunca dağıtıldı. Kalp ritmini düzenleyen ilacın testleri Amerika’da tamamlanmış ve kısa sürede popüler hale gelmişti. Acı gerçek 13 sene sonra açığa çıktı. Bu ilacı kullanan hastalarda ölüm oranları ciddi miktarda artmaya başlamış ve 100.000’i aşkın insan bu ilaç yüzünden hayatını kaybetmişti.

Bir diğer örnek, daha masum (!) olsa da milyonlarca dolar zarara girilmesine neden olmuştu. İngiltere hükumeti, 2008 yılında grip salgınına karşı “Tamiflu” isminde bir ilacı İngiltere Finansal Raporlara Heyeti’ne gelen öneriler doğrultusunda satın aldı. Stoğunu bu ilaç ile dolduran İngiltere, stok boşaldıktan sonra ikinci defa sipariş verdi! Bu satın almada bir terslik gören Cochrane  2014 senesinde olaya el atarak araştırma başlattı. Trajikomik gerçek araştırmanın sonuçlanmasıyla açığa çıktı.  İlaçlar aslında hiçbir işe yaramıyordu! İnsan sağlığına hiçbir faydası bulunmayan bu ilaca harcanan para ise tamı tamına 2483 milyon lira!

İlaçların Test Aşamalarının Kontrolü

Ancak Dr. Síle Lane kendisini ilgilendiren kısmın para değil insan hayatı olduğunu belirtiyor. İlaçların test aşamalarında, o ilacı ilgilendiren hastalığa sahip hastalar, gönüllü olarak görev alıyor. Etkisi bilinmeyen bir ilacın ilk defa test edilmesinde yer alan gönüllüler aslında çok büyük bir risk alıyor. İlacın faydalı sonuç göstermesi durumunda kendileri ile bu tecrübeyi paylaşılacağı ve iyileşeceği umuduna kapılan gönüllüler ise büyük bir hayal kırıklığına uğruyor. Bu konuda milyonlarca gönüllüye ihanet edildiği söylenebilir.

Birçok ilaç firması ise bu test sonuçlarını saklayarak kamuoyundan kaçırıyor.

Firmalar, her test aşamasının raporunu tutmadığından dolayı ulaşılabilecek bir rapor da ortada bulunmayabiliyor. Bu deneme sonuçlarına ulaşılması çok zor olduğu gibi, araştırmacılar diledikleri test aşamasının raporuna ulaşamayabiliyor. Amerika’da bu durum için 2007 yılından yeni bir kanun getirildi. Firmalar, gerçekleştirdiği her testin her aşamasını en geç bir yıl içerisinde sunmak zorunda. Araştırmacılar bu konuyu da araştırdığında sadece 10 testten 1’inin rapor edildiğini, diğer testlerin ise kaçırıldığını fark etti. Bu testlerin kaçırılmasının ispatlanması durumunda 10.000 dolar cezai yaptırım uygulansa da firmalar bir şekilde kafa karışıklığı yaratarak bu kanunu rahatça delebiliyor. Bu durum ile de mücadelenin gönüllü kuruluşlar tarafından yapıldığını, resmi bir devlet kurumunun ilaç firmalarının test aşamalarını denetlemediğini bildiren Dr. Síle Lane, gizlenen ve yayınlanmayan etkileri olduğunu, ilaçların büyük tehlikeleri olabileceğini bildirerek bu durum ile sonuna kadar savaşacağını ve araştırmalarına devam edeceğini duyurdu.


Arkadaşlarınla Paylaş:

51
8 paylaşım, 51 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
6
Vaay!
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Şirin! Şirin!
6
Şirin!
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır