60
8 paylaşım, 60 points

Sağ beyin geliştirme neden önemli? Beynimizin sol lobu, analitik ve sayısal alanlarda görev yaparken sağ lobumuz daha çok düşünsel, sanatsal ve hayal gücü gibi alanlarda öne çıkmaktadır. Mevcut eğitim sistemimiz maalesef sol beyin geliştirme üzeni kurulu olduğu için sağ lobumuz sola oranla daha az gelişmiş şekilde kalıyor. Bu durumu sağ kanadı kırık bir güvercine benzetmek mümkün. 

Daha güçlü bir beyin için sağ beyin nasıl geliştirilir ve sağ beyin geliştirme teknikleri üzerinde duracağız. Hazırsanız başlayalım…

 1. 1 Hayal Kurun

  giphy_1.gif

  Hayal kurmak, gündelik streslerden ve dertlerden uzaklaşmamız için çok eğlenceli bir aktivite. Kendinize şu soruyu sormaktan çekinmeyin: "Hayatta nasıl hissediyorum, neler hissediyorum?" 

  Bu soruyu cevaplaması için zihninizi serbest bırakın. Bırakın zihninizde düşünceler aksın, hayal gücünüzdeki senaryolar oynamaya devam etsin.

 2. 2 Daha fazla fotoğraf çekin

  giphy_2.gif

  Gün boyunca daha fazla fotoğraf çekmeyi kendinize görev edinin. Fotoğraf çekerken gözünüz estetik bakmaya başlayarak sağ beyin geliştirme konusunda size büyük katkı sağlayacak. Bu sayede estetik bakmayı da öğreneceksiniz. Unutumayın, sanatın en mükemmeli doğanın kendisidir. Renklere ve şekillere yoğunlaşın.

 3. 3 Karalamalar yapın

  giphy_4.gif

  Elinize bir kalem alın ve bir şeyler karalamaya başlayın. Elinizde kalem ve kağıt bulunduğu her zaman bunu yapın. Rastgele şekiller çizin, bunlar üzerinde düşünün. Belirli bir şekil çizmek zorunda değilsiniz.

 4. 4 Rastgele bir şeyler yazın

  giphy_3.gif

  Rastgele bir şeyler yazın. Bir hikaye olabilir, bilmediğiniz şeylerin listesi olabilir. Her ne olursa hayal gücünüz ile yazdığınız ve sizi düşünmeye iten yazma aktiviteleri sağ beyin geliştirme için oldukça etkili.

 5. 5 Meditasyon yapın

  giphy_10.gif

  Yönlendirmeli meditasyonlar yapın. Bunun için telefonunuza indirebileceğiniz "Meditasyon" uygulaması oldukça işe yarayacaktır. Eğer Android kullanıyorsanız "Meditasyon - Play Store" veya Apple kullanıyorsanız "Meditasyon - App Store" bağlantılarını kullanabilirsiniz. Meditasyon, farkındalık ve sağ beyin geliştirme konusunda çok büyük etkiye sahip.

 6. 6 Şarkı söyleyin veya bir enstrüman öğrenin

  giphy_8.gif

  Enstrüman çalmak ve şarkı söylemek beyninizi geliştirmenize çok büyük katkı sağlar. Ayrıca müziğin sadece sağ loba değil sol loba da katkısı olduğu biliniyor. Bu sayede sağ beyin geliştirme konusunda uğraşırken aynı zamanda sol beyninizi de geliştirirsiniz.

 7. 7 Örgü örün veya dikiş dikin

  giphy_9.gif

  Örgü örmek ve dikiş dikmek, örüntülü örme ve dikiş desenleri üzerinde dikkatinizi yoğunlaştırmanızı sağlayacak. Sağ beyin geliştirme konusunda ilgili bölümün kavramsal alanını geliştiren bu etkinliğin çok büyük faydasını göreceksiniz.


Arkadaşlarınla Paylaş:

60
8 paylaşım, 60 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
3
İlginç
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Şirin Şirin
4
Şirin
Komik Komik
4
Komik
Lezziz Lezziz
0
Lezziz
Havalı Havalı
6
Havalı
İğrenç İğrenç
6
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır