64
9 paylaşım, 64 points

Sanayi Devrimi, 18. yüzyılda başlayarak 19. yüzyıla kadar süren büyük bir yenilik dönemidir. Bu çağın etkilerini yaşadığımız her saniye hissediyoruz. Eğer bu devrim gerçekleşmiş olmasaydı muhtemelen teknoloji ve bilim alanında bu kadar ileriye gitmiş olamayacaktık.

Bu çağdan en iyi biçimde faydalanan ülkeler ise Amerika ve İngiltere oldu şüphesiz. İngiltere’nin bu denli köklü ve güçlü bir devlet olmasının temelleri Sanayi Devrimi ile başlarken, yeni gelişmekte olan Amerika için bu süreç inanılmaz bir hıza kavuştu.

Sanayi Devrimi İki Aşamadan Oluşuyor

Bu aşamalardan ilki İngiltere’nin öncülük ettiği, 1700’lü yılların ortalarını bulan İngiliz Sanayi Devrimi olup ikincisi Amerika’nın yaşadığı iç savaşın sonunda yeniden yapılanmayla başlayan ve 1800’lü yılların sonlarına tekabül eden Amerikan Sanayi Devrimi‘dir. 

İngilizler, dünya üzerinde tekstil alanında merkezi bir konuma oturdu. Bununla birlikte kimya, imalat, üretim ve taşımacılık alanlarında inanılmaz gelişmeler yaşandı. Bu sayede İngiltere küresel bir güç haline gelmeyi başardı. 

Amerika ise iç savaş sonrası yeniden gittiği yapılanma sürecinde vapur ve demiryolu taşımacılığı ile ticarette çok büyük gelişmeler yaşadı. Ayrıca ampul ve üretim hatları, sanayide kesintisiz çalışma imkanı sağladı.

 1. 1 Sanayi Devrimi ve Taşımacılık Alanında Yaşanan Gelişmeler


  Suyun güç üretimi için kullanılması aslında bu dönemden daha önce de değirmen gibi alanlarda karşımıza çıkıyordu. Ancak Sanayi Devrimi'ne kadar bu makineler oldukça düşük verimle çalışan, kaba makinelerdi. Fizik ile hayatı kesişmiş olanların mutlaka duymuş olduğu James Watt'ın icat ettiği ilk buhar motoru güç ve enerji alanında çok büyük bir yenilik sağladı. Buhar motorları ilk olarak madenlere hava ve su pompalamak için kullanıldı.

  Watt'ın buhar motorundan oldukça etkilenen meraklı bir mühendis olan Robert Fulton, bu motoru geliştirerek daha yüksek verimle çalışmasını sağladı. Bu motor ile birlikte ilk ticari vapur hattı kurulmuş oldu.

  1820'li yıllarda buhar motoru bir başka alanda kullanılmaya başlandı: Demiryolu! Bu sayede artık insanlar ulaşımda çok büyük kazançlar sağlıyor, nüfus giderek artmaya başlıyordu. Önce İngiltere'de daha sonra Amerika'da kurulan demiryolu ağları, 1870 senesinde ilk kez kıtaları birbirine bağladı.

  20. yüzyıla gelindiğinde Termodinamik alanında sıkça duyduğumuz, Brayton çevrimlerinin adını aldığı George Brayton ilk sıvı-yakıt karışımlı içten yanmalı motoru icat etti. Bu motor teknolojisinin altyapısıyla 1908 yılında Henry Ford tarafından "T Model Araba" üretimi başladı.

 2. 2 Haberleşme ve İletişim Alanında Sanayi Devrimi


  Gittikçe genişleyen Amerika sınırları ve nüfusu artan İngiltere için artık iletişim daha zor bir hale gelmişti. 

  Bu ihtiyaç doğrultusunda telgraf, Samuel Morse tarafından geliştirildi. Kendisi elektriği ve Mors alfabesi olarak bildiğimiz alfabeyi birleştirdi. Böylece Baltimore ve Washington arasında uzaktan iletişimin ilk adımları atılmış oldu.

  Ancak bir süre sonra yetersiz gelmeye başlayan telgraf, insanlara çok vakit kaybettiriyordu. Böylece Alexander Graham Bell ve Thomas Watson tarafından 1876 yılında telefon icat edildi. Artık insanlar vakit kaybı yaşamadan birbiriyle iletişim kurabilecekti.

  1800'lü yılların sonuna geldiğimizde insanoğlu, konuşmaları ve sesleri kaybolmamak üzere kaydetmenin bir yolunu buldu: Fonograf. 1876 yılında icat edilen, balmumu ve kağıt ile çalışan bu ürünün mucidi ise Thomas Edison oldu.

  Artık 1895 yılına gelinmişti ve bu devrime İtalya da katılmıştı. Enrico Marconi tarafından ilk radyodalgası aktarımı başarıyla gerçekleştirilmiş ve modern radyoların temelleri atılmış oldu.

 3. 3 Sanayi Devrimi ve Endüstrinin Gelişimi


  Sanayi Devrimi'nin en büyük etkisi endüstri alanında görüldü kuşkusuz ki. 

  1794 yılında Eli Whitney, çırçır makinesi olarak bilinen tekstil makinesini üretti. Bu makine sayesinde pamuklardan tohumları ayıklamak çok basit bir hal kazandı. Bu makinenin ilginç bir yönü daha vardı. Bu özellik, makinenin arızalanan parçasının, seri üretimle üretilmiş yan sanayi ürünleri ile değiştirilebilir olmasıydı. Böylece makineye kolaylıkla bakım yapılabiliyor ve arıza durumunda çok ucuz maliyetlerle onarılabiliyordu. Bu durum makinelere yeni bir bakış açısı getirmekle beraber pamuk esaslı ürünlerde çok büyük fiyat düşüşleri yaşanmasını sağladı.

  Isaac Singer tarafından 1844 yılında üretilen ilk dikiş makinesi giysi ve kıyafetlerde üretimi hızlandırmakla kalmadı, orta sınıf ailelerin de modaya ilgi duymasının önünü açtı. 

  Her ne kadar üretim hızlanmış olsa da halen gün ışığına bağlılık sürüyordu. 

  1879 yılında Thomas Edison tarafından icat edilen ilk ampul icat edildi ve artık üretim aralıksız bir şekilde akmaya başladı.

Uzun Lafın Kısası ve Daha Fazlası

Sanayi Devrimi sırasında icat edilmiş olan bu icatlar, bir diğerinin önünü açmış ve günümüz teknolojisinin altyapısını oluşturmuştur. İşte incelediğimiz ve inceleyemediğimiz bütün önemli buluşlar:

İcat Eden
Buluş
Sene
James Watt
Buhar Motoru
1775
Eli Whitney
Çırçır Makinesi
1793
Robert Fulton
Vapur
1807
Samuel Morse
Telegraf
1836
Elias Howe
Dikiş Makinesi
1844
Cyrus Field
Kablo
1866
Graham Bell
Telefon
1876
Nikola Tesla
İndüksiyon Motoru
1888
Rudolf Diesel
Dizel Motor
1892
Orville-Wilbur Wright
Uçak
1903
Henry Ford
Araba
1908
Henry Ford
Montaj Hattı
1913

Arkadaşlarınla Paylaş:

64
9 paylaşım, 64 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
4
İlginç
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin Şirin
5
Şirin
Komik Komik
6
Komik
Lezziz Lezziz
2
Lezziz
Havalı Havalı
1
Havalı
İğrenç İğrenç
0
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır