59
8 paylaşım, 59 points

Günümüz teknolojisi yavaş yavaş yenilenebilir enerji kullanımına doğru sürüklenirken İsveç’ten bu değişimi hızlandırmaya yönelik mükemmel bir adım geldi! Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın uzaya Starman elektrikli araba gönderme projesi ile gündeme gelen elektrikli taşıtlar, yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlıyor. Her şey iyi güzel de peki bu elektrikli yol nedir? Neyi şarj edecek bu şarjlı yol? İşte şimdi bütün soruları cevaplıyoruz:

Elektrikli Yol ya da Şarjlı Yol

Dünyada ilk defa İsveç’te inşa edilen elektrikli yol, elektrikli arabaların şarjını sağlayacak. Doğa ve enerji konularında katı yasalar getiren İsveç, bu sene içerisinde dizel otomobillerin yasaklanmasına dair kanunu kabul etmişti. İlerleyen zamanlarda sadece elektrikli otomobilin kullanımının yasal olmasının beklendiği İsveç’te yapılan planlamalara göre 2030 yılında ülke, fosil kaynak tüketimini %75 oranında düşürecek.

Elektrikli Yol Tam Olarak Nerede?

Elektrikli yol, Stockholm’de yer alıyor. Arlanda Havaalanı ile taşımacılık açısından önemli bir bölgeyi birbirine bağlayan bu yol, şuanda deneme aşamalarını başarıyla tamamladı ve kullanıma açık halde.

Nasıl Çalışıyor?

Elektrikli yolun içerisinde bulunan çiftli ray sistemi ve elektrikli arabalarda bulunan hareketli millerin temasıyla, araba otomatik olarak şarj oluyor. Şerit değiştirirken bu miller otomatik olarak ayrılıyor ve tekrar birleşiyor. Ayrıca bu yol üzerinden araba geçmediği takdirde kendini pasif duruma sokarak enerji kaybını da engelliyor.

Maliyeti ise kilometre başına sadece ve sadece 1 milyon euro’cuk. Ancak şunu söylemekte fayda var ki tramvay hatları 50 milyon euro değerinde. Yani diğer ulaşım alternatifleri ile karşılaştırıldığında fiyatı oldukça ucuz.

Güvenli mi?

eRoadArlanda firması tarafından yapılan bu 2 kilometrelik yol, firmanın açıklamalarına göre oldukça güvenli. Firma yetkilileri bu teknolojinin prizden farksız olduğunu ve yağmurlu havalarda dahi üzerinde herhangi bir akıma kapılmadan yürümenin mümkün olduğunu açıkladı.

Bu teknoloji İsveç’in hoşuna gitmiş olmalı ki hemen bu projenin genişletilmesi için çalışmalara başlandığı açıklandı. Başarılı projeyi Almanya şuan takipte.

Bonus: Peki bu projede eksik gördüğünüz özellikler, şu da olmalı dedikleriniz ve geliştirmeye yönelik düşünceleriniz var mı?

 


Arkadaşlarınla Paylaş:

59
8 paylaşım, 59 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
4
Vaay!
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
5
Hahaha
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır