65
15 paylaşım, 65 points

Mart ayına girmemizle birlikte havalar giderek ısınmaya başladı. Birkaç ay sonra havalar bunaltıcı sıcaklıklara ulaşacak ve yazın başımızın belası olan sivrisinekler huzurumuzu kaçırmaya, uykularımızı bölmeye başlayacak. Biz de sizler için şimdiden konforlu bir yaz geçirmeniz için doğal çözümler hazırladık. İşte karşınızda doğal klima yapımı ve doğal sivrisinek kovucu!

Doğal Klima Yapımı

Eco-Cooler olarak adlandırılan bu doğal klima, sıcaklığın 50 santigrat derecelere ulaştığı ve elektriğin bile bulunmadığı 30.000 haneli Daulatdia Köyü’nde icat edilmiş.

Elektriksiz klima yapımı için gereken malzemeler sadece büyük bir mukavva ve plastik şişeler. Mukavvanın yüzeyinde, plastik şişelerin kapak kısmına yakın boyutlarda olabildiğince fazla delikler açın. Daha sonra plastik şişeleri bu deliklere sokun. Doğal klima yapımı sadece bu kadar basit! Artık elektriksiz klima yapımını tamamladınız ve geriye sadece pencerenize yerleştirmek kaldı. Çalışma mantığını ise şu şekilde açıklayabiliriz: “Ağzınızı olabildiğince açın ve nefes verin. Dışarıya sıcak bir nefes çıktığını hissedeceksiniz. Bu sefer dudaklarınızı ıslık çalar konumuna getirerek üfleyin. Hava bu sefer daha serin olacaktır.” Bu icadın performansı ise azımsanamayacak derecede önemli. Evin sıcaklığını 5 santigrat dereceye kadar düşürebiliyor!

Doğal Sivrisinek Kovucu Yapımı

Serin bir ev ortamını sağladıktan sonra ikinci bir sorun olan sivrisineklere ise “Doğal Sivrisinek Kovucu” hazırlayarak çözüm bulabilirsiniz. Sivrisinek ilaçlarının birçoğu sinekleri tam olarak öldürmezken zararlı birçok kimyasalı da ortama yayabiliyor. Yani hem sivrisinek hem de siz zehirleniyorsunuz. Bu yöntem ise ulaşılması çok kolay birkaç malzeme ile pratik ama oldukça etkili şekilde sinekleri ortadan kaldırıyor!

Doğal sivrisinek çözümü için yapılması gerekenler ise şu şekilde: cam bir fincanın içerisine önceden ısıttığınız elma sirkesini dökün ve üzerine az miktar bulaşık deterjanı ekleyerek karıştırın. Daha sonra cam fincanın üzerini streç film ile sıkıca kapatın. Streç film üzerinde sineklerin geçebileceği büyüklükte delikler açın. Bu tuzak sineklerin oldukça ilgisini çekecektir. Yaptığınız düzeneği odanıza koyun ve rahat bir uykunun tadını çıkartın!

 

Kendi kullandığınız, yazın serinlemek için yöntemlerinizi ve sinekler için çözümlerinizi yorum kısmında yazarak herkesle paylaşabilirsiniz. Yazıyı sevdiklerinizle paylaşarak onların da rahat bir yaz geçirmesini sağlayabilirsiniz!


Arkadaşlarınla Paylaş:

65
15 paylaşım, 65 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
0
Vaay!
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin! Şirin!
1
Şirin!
Hahaha Hahaha
2
Hahaha
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır