31
5 paylaşım, 31 points

Akıllı telefonlar yediden yetmişe herkes tarafından kullanılmaya başlandı ve sosyal medya kullanımı oldukça fazla arttı. Bu durumda sosyal medyanın kullanımı herkes için büyük dikkat gerektirmekte. Eğer kendiniz veya çevreniz sosyal medya bağımlısı haline geldi ise bu makaledeki bilgiler oldukça işinize yarayacaktır.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir ?

Aslında sosyal medya sanılanın aksine zararlı değildir . Eğer sosyal medyayı ayarında kullanıyorsanız bilgi edinme ve zaman geçirme olarak size pozitif etki ile yansıyacaktır. Fakat bu kullanım gereğinden fazla bir şekilde artar ve artık zamanımızı çalıp başka şeylere olan zamanımızı öldürürse buna sosyal medya bağımlılığı diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse Facebook veya Instagram gibi sosyal ağlarda önceden görmüş olduğunuz şeylere farkında olmadan defalarca bakabilirsiniz . Bu etki sosyal medya bağımlılığından dolayıdır.

Sosyal Medya Bağımlılığını Yenmek İçin Ne Yapmalıyız ?

Sosyal medya bağımlılığını yenmek için zaman gerekebilir. Yavaş adımlar ile bundan kurtulmak en kolayıdır. Günümüzde en yoğun olarak kullanılan uygulama Instagram olduğu için buradaki keşfet bölümünü mümkün olduğunca az ziyaret etmeniz gerekmektedir. Eğer bu kullanımınızı azaltırsanız , akıllı telefon için harcadığınız zamanın büyük bölümünü geri kazanırsınız . Bunların dışında zamanlama yöntemi ile uygulama kullanımını azaltmanız mümkün . Bazı telefonlarda bu, işletim sistemi içerisinde bir özellik olsa da uygulamalar ile de ayarlanabilir. Örneğin Quality Time adındaki uygulama ile zamanlamayı ayarlayabilirsiniz. Instagram için 1 saat , Youtube için 1 saat gibi ayarlamalar yapabilirsiniz .


Arkadaşlarınla Paylaş:

31
5 paylaşım, 31 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
0
Vaay!
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin! Şirin!
1
Şirin!
Hahaha Hahaha
2
Hahaha
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır