41
6 paylaşım, 41 points

Bazen hayatımızda istenmeyen olaylarla karşı karşıya kalabilir. Bu gibi durumları en ufak hasarla veya hiç hasar almadan atlatmamız mümkün. Aklınızı ve vücudunuzu kullanarak bu gibi durumlardan kolayca sıyrılmanız mümkün. İşte “Tehlike Anında Hayat Kurtaran 15 Bilgi” listesi sizlerle:

1) Kafanızın değerini bilin!

Her zaman için şiddete karşıyız. Ancak bazı durumlarda kendinizi savunmak amacıyla şiddete başvurmanız gerekebilir. Bir saldırganla karşı karşıya kalmanız durumunda yüz bölgesine atacağınız kafa darbesi sizin canınızı minimum şekilde acıtacak saldırgana ise maksimum zarar verecektir.

zidane kafası

2) Hansel & Gretel Misali: Arkanızda size ait eşyalar bırakın

Eğer kötü bir durumla karşı karşıyaysanız ve bulunduğunuz bölgeden sürekli uzaklaşıyorsanız üzerinizdeki eşyaları bırakmak izinizin sürülmesini sağlayarak aranacak bölgeyi daraltır. Örneğin her 100 metrede bir bırakacağınız anahtar, kulaklık ve benzeri malzemeler size daha kolay ulaşılmasını sağlayabilir.

3) Nereye Saldıracağınızı Bilin

Gidip saldırganın omzuna yumruk atmanız oldukça gereksiz kalacaktır. Ancak vücuttaki bazı noktaları bilmeniz ve oralara vurmanız, size kaçmak için yeterince vakit kazandıracaktır.

4) Doğru mutfağa!

Bulunduğunuz daireden çıkabiliyorsanız doğrudan apartman koridorlarına çıkın ve komşulardan yardım isteyin. Çıkamıyorsanız da eğer saldırgana tuvalet pompasıyla vurmak gibi bir düşünceniz yoksa ilk koşmanız gereken yer mutfak olmalı. Elinize alacağınız bir bıçak ile kendinizi savunabilirsiniz.

mutfak

5) Saçlarınız toplu olmasın!

Saçlarınızın bir arada toplu şekilde durması saldırganın onlara ulaşması ve yakalaması için büyük bir kolaylık olacaktır. Bu yüzden dolayı saçlarınızın açık olması saldırganın işini zora sokacaktır.

6) Asansördeyseniz…

Bütün tuşlara basmaya özen gösterin. Böylece asansör her katta duracaktır ve kaçmak için size bir imkan doğacaktır. Ayrıca diğer katlarda asansör bekleyen insanların da size yardım etme ihtimali olacaktır. Asansörlerde bulunan alarm butonları ile de ses çıkartarak saldırganı strese sokabilirsiniz.

7) Yapabileceğiniz kadar gürültü yapın!

Saldırganla, anormal düzeyde yüksek bir sesle konuşun. Bu etraftakilerin dikkatini çekecektir. Ayrıca bağırmaktan ve çığlık atmaktan sakınmayın. Bu çevredekilerin yardım etmesi için bir çağrı olacaktır. “Yardım edin!” şeklinde bağırmaktansa çığlık atmanın, insanların dikkatini daha fazla çektiği kanıtlanmıştır.

çığlık atmak

8) Takip mi ediliyorsunuz?

Yolda yürürken birinin sizi takip ettiğini anladığınız an kalabalık yerlere gidin. Ara sokaklara asla girmeyin. Araba ile takip edildiğinizi düşünüyorsanız da strese kapılmadan normal bir şekilde seyrinize devam edin. Her iki durumda da varış noktanız en yakındaki karakol olmalıdır.

9) Pantolonunuz hayat kurtarabilir!

Eğer sudaysanız ve yardım beklemekten başka çareniz yoksa pantolonunuzu can yeleğine dönüştürebilirsiniz. Bunun nasıl yapıldığını aşağıdaki kısa videodan öğrenebilirsiniz:

10) Boğulma tehlikesi mi?

En güzel tatilleriniz bir boğulma vakası ile berbat olabilir. Eğer denizde yüzerken akıntıya kapıldığınızı ve bütün çabalarınıza rağmen kıyıya yaklaşamadığınızı fark ettiyseniz ilk önce sakinleşin. Asla ve asla kıyıya doğru yüzmeyin! Kıyıya paralel şekilde yan tarafa doğru yüzerek girdabın merkezinden kurtulun. Kurtulduğunuzu hissettikten sonra kıyıya doğru yüzebilirsiniz.

denizde yüzmek

Umarız ki hayatınız boyunca karşınıza hiçbir tehlike çıkmaz ve bu bilgileri kullanmanız gerekmez. Ancak gelecek olan tehlikeler aniden geldiği için her ihtimale karşı bunları bilmekte fayda var.

 


Arkadaşlarınla Paylaş:

41
6 paylaşım, 41 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
4
Vaay!
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin! Şirin!
5
Şirin!
Hahaha Hahaha
6
Hahaha
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır