79
10 paylaşım, 79 points

Cep telefonlarının hayatımızda büyük kolaylıklar sağladığı şüphesiz bir gerçektir. Ancak akıllı telefonları gerçekten sadece hayatımızı kolaylaştırması için mi kullanıyoruz? Yoksa sosyal medyanın, oyunların ve bildirimlerin bağımlısı haline mi geldik? 

Cep Telefon Bağımlılığı

Akıllı telefonlar, sağladığı yararın yanında ne gibi zararlar sağlıyor biliyor muydunuz? Peki gerçekten bir telefon bağımlılığı mağduru olduğunuzu düşünüyor musunuz? Hayatınızda günlük yaşantınızın ve sosyal ilişkilerinizin önüne geçecek düzeyde telefon kullanımı, kişiye birçok zarar getirecektir. 

Dikkat dağınıklığına çözüm olacak 4 egzersiz” başlıklı içeriğimizde nörobilim uzmanı olan Amishi Jha’nın telefonların dikkat dağınıklığına büyük ölçüde yol açtığını belirttiğini aktarmıştık. Eğer telefon bağımlısı olduğunuzu düşünüyor ve telefonu hayatınızdan uzaklaştırmak istiyorsanız, telefon bağımlılığından kurtulmak konusunda kararlıysanız bu içerik tam size göre! Haydi, başlayalım…

 1. 1 Endişelenme, uçak modunu kullanmak için uçakta olman gerekmez!

  giphy.gif

  Uçak modunu kullanmak için illa ki seyahat halinde olman gerekmez. Eğer önemli bir çalışma üzerindeysen veya bir buluşmada, rahatlamak için sahil kenarında, rahatsız edilmek istemediğin anlarda da bu özelliği kullanabileceğini unutma. Telefon bağımlılığından kurtulmak için oldukça iyi bir yöntem değil mi?

 2. 2 Telefon takası!

  giphy_1.gif

  Varsayalım ki arkadaşınızla sözleştiniz ve eğlenceli vakit geçirmek konusunda kararlısınız. Ancak o da ne? Telefon bağımlılığı sizi esir almış ve ikiniz de telefondan kafanızı kaldıramıyorsunuz! Çözüm çok basit: Telefon takası. Yapmanız gereken tek şey kendi telefonunuzu arkadaşınıza vermeniz ve onun telefonunu da kendiniz almanız. Bu sayede her fırsatta eliniz telefonunuza gitmeyecek, sadece önemli aramaları cevaplayacaksınız. Böylece telefon bağımlılığına çözüm üretmiş olacaksınız.

 3. 3 Uygulamalardan kurtulun

  giphy_2.gif

  Şimdi telefonunu eline al ve gereksiz gördüğün, sana çok fazla vakit kaybettiren bütün uygulamaları temizlemeye başla! Sadece sana faydası olduğunu düşündüğün ve senin için gerçekten çok gerekli olan uygulamaları telefonunda tutarak telefonunu daha verimli bir hale çevirebilirsin. Telefon bağımlılığından kurtulmak için yöntemler devam ediyor. Haydi! Başaracaksın, okumaya devam.

 4. 4 "Aptal!" adında bir klasör oluşturun

  giphy_3.gif

  Kabul edelim ilk söylenildiğinde kulağa biraz "aptalca" gelebiliyor. Ancak bunun işe yaradığını göreceksiniz. Bütün gereksiz uygulamaları temizleyemiyorsanız işe yaramayan uygulamaları "aptal" adında bir klasör oluşturarak bu klasörde toplamanız, her fırsatta saldırdığınız gereksiz uygulamayı açmak için bu klasörün adını okuduğunuzda işinize geri dönmenize ve size gerçekten katkı sağlayacak uğraşlar ile ilgilenmenize yol açacaktır. Telefon bağımlılığı gözünde küçülmeye başladı mı?

 5. 5 Şarj doldurma anınızı zamanlayın

  giphy_4.gif

  Karışık gelse de cep telefonu bağımlılığı konusunda oldukça etkili bir yöntem olduğunu savunabiliriz. Bu yöntemi şu şekilde uygulayabilirsin: Bir arkadaşınla sözleştiğini veya ders çalışacağını varsayalım. Telefonunun şarjını %10 olarak bırakmak, çıkarken şarj etmemek işine yarayacak. Şöyle ki, arkadaşınla sohbet ederken çiftliğine girmek istediğinde veya Instagram keşfetine girmek istediğinde şarjının %10 olduğunu göreceksin ve acil durumlar için bu şarjını korumak isteyeceksin. Nasıl? Başarılı dimi!

 6. 6 BONUS: Ne düzeyde bir telefon bağımlısısın?

  Ne düzeyde bir telefon bağımlısı olduğunu öğrenmek için "şurada" yer alan testimizi hemen çözerek öğrenebilirsin!


  Bu listenin telefon bağımlılığı konusunda sana yardımcı olacağını düşünüyoruz. Umarız ki telefon bağımlılığından kurtulmak için kullanacağın bu yöntemler telefon bağımlılığı hakkında işini kolaylaştırır. Arkadaşlarınla paylaşmayı unutma!


Arkadaşlarınla Paylaş:

79
10 paylaşım, 79 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
3
Vaay!
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
4
Hahaha
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de onaylanması halinde listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır