80
10 paylaşım, 80 points

Trakya’da görülmesi gereken yerler listesine göz atmadan tatil kaçaklarınızı planlamayın! Balkan kültürünün merkezi, güler güzü, keyifli insanların kaynağı Trakya! Ülkemizin Avrupa’sı ve büyük çoğunluğu göçmen olan Trakya ‘da görülmesi gereken yerler adeta saklı cennet kıvamında.

Trakya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Gelin hep beraber bu güzel yerleri keşfedelim. Tabi ki listemiz bu kadar kısıtlı tutulamaz, Trakya’da atılan her adım cennettir çünkü! İşte doğanın, neşeli ve sıcakkanlı insanların adresi Trakya’da gezilecek yerler sizlerle bea! 😄

#1 – Demirköy / İğneada

Longoz Ormanları ve yeşilin kalbi Demirköy ve İğneada, eğer doğayı ve denizi seviyorsanız tam sizlik! Trakya’nın Bulgaristan sınırında bulunan bu iki ilçe Bulgaristan’a o kadar yakındır ki iki ülkeyi sadece Rezve Deresi ayırmaktadır. Hatta Demirköy’den bakıldığında Bulgaristan’ın köyleri görünebilmektedir. Trakya’da gezilmesi gereken yerler listemizin ilk sırasındaki bu güzel iki kasabayı mutlaka görmelisiniz.

Bu iki şirin kasabanın nüfuslarının toplamı 5000’i bile bulmazken yaz sezonu ile nüfus inanılmaz derecede artmakta olup esnaflar genellikle ürün stoğunda problem yaşıyor.

trakya’da gezilmesi gereken yerler
İğneada, Trakya’da doğanın içinde kaybolmuş şirin bir kasaba.

Demirköy ve İğneada’da Görmeniz Gereken Yerler

  • Dökümhane: Yolunuz düşerse Demirköy’ün Sivriler Köyü’nde bulunan ve İstanbul’un fethi için Fatih Sultan Mehmet ‘in toplarını döktürdüğü dökümhaneyi ziyaret edebilirsiniz.
  • Dupnisa Mağarası: Girişindeki devasa kayalık ve ağaçlık alanlarla adeta ormanın içerisine saklanmış Dupnisa Mağarası (kışın kapalı oluyor, bahar ve yaz mevsimlerinde ziyaret etmenizi öneririz) şehrin gürültüsünden uzaklaşmanızı sağlayabilecek mükemmel bir doğa harikası.
  • Demirköy’de Gezilebilecek Diğer Yerler: Longoz Ormanları ve İğneada sahilleri kafanızı dağıtmanızı ve dertlerinizi unutmak için ilaç gibi gelecektir. Ayrıca İğneada’da bulunan Mert Gölü üzerinde yapabileceğiniz kano seyahatleri ile hem sportif bir aktivite hem de doğallıkla iç içe olmanın verdiği rahatlamanın keyfini çıkartabilirsiniz. Trakya’da görülmesi gereken yerler listesindeki bu aktiviteden çok keyif alacaksınız.
trakya’da görülmesi gereken yerler
İğneada Mert Gölü üzerinde kano

Dupnisa Mağarasının Hikayesi: Zamanında Bulgaristan Krallığı’ndan kaçırılan bir prenses Demirköy Dupnisa Mağarası yakınlarında haydutların elinde kaçar ve bu mağaraya sığınır. Haydutlar prensesi bulurlar ve öldürerek Dupnisa Mağarası çıkışına gömerler. Bu mezarın nerede olduğu bilinmemtedir.

#2 – Edirne

Sokakları adet tarih kokan Edine, kültür meraklıları için görülmesi gereken şehirlerden birisi. Trakya’da görülmesi gereken yerler listemizin ikinci maddesinde yer alan Edirne, kültürel bir tatil arayanlar için birebir.

Edirne’de Görülmesi Gereken Yerler

  • Edirne Kent Ormanı: Devasa büyüklükteki kent ormanında huzur bulacaksınız.
  • Edirne Sinagogu: Avrupa’nın en büyük sinagogu olma niteliği taşıyan Edirne Sinagogu‘nu mutlaka ziyaret etmelisiniz.
  • Selimiye Camii: Mimar Sinan’ın en iyi hünerlerinden Selimiye Camii görmeniz gereken kültürel miraslardandır.
  • Etnografya Müzesi: Kültürel açlığınızı doyuracak harika bir mekan.

Tabi ki bu kadarla bitmiyor. Tabyaları, kaleleri ve arastasıyla Edirne’de gezmeniz, görmeniz gereken birçok mekan bulunuyor.

edirne taş köprü
Edirne Taş Köprü: Dünyanın en uzun taş köprüsü

#3 – Kumbağ ve Uçmakdere

İğneada’nın yanında alternatif olarak yeşilliğin arasına saklanmış Uçmakdere ve muazzam bir tatil cenneti olan Kumbağ ile güzel tatil deneyimleri için sizi bekliyor olacak. Ayrıca Uçmakdere’ye yolunuz düşerse yamaç paraşütü yapmanızı da şiddetle tavsiye ederiz. Kumbağ ve Uçmakdere, küçük tatil kaçamaklarınızda görmeniz gereken yerler arasında mutlaka yer almalı.

trakya’da görülmesi gereken yerler

#4 – Beğendik

Çok küçük bir köy olan Beğendik, Bulgaristan sınırında yer almaktadır. Bomboş plajları ve tertemiz, berrak suları ile sizleri karşılayacak olan Beğendik sahili 4 kilometre uzunluğuna sahiptir. Trakya’da gezilmesi gereken yerler arasında bu sahili göz ardı etmemelisiniz.

Ancak bir dezavantajı köy merkezine 1.5 kilometre uzaklıkta olup sahilde alışveriş yapılabilecek yakın bir dükkan bulunmuyor. Sahili takip ederek deniz fenerine ulaşabilirsiniz. 

trakya’da görülmesi gereken yerler

#5 – Enez 

Yunanistan sınırında yer alan şirin bir tatil yeri olan Enez, adını antik çağlardan beri taşımaktadır. Denizin tadını çıkartırken bir yandan da Enez Kalesi ile geçmiş tarihe dönebilirsiniz. Kazısı hala tamamlanmamış olan kalenin tam olarak inşa tarihi bilinmiyor. Trakya’da görülmesi gereken yerler arasında kültür ve doğayla iç içe bir tatil için Enez iyi bir alternatif olarak aklınızda bulunmalı.

Antik bir uygarlık olan Ainos ‘un başkentliğini yapmış olan bölgede işlemeler ve kabartmalar oldukça ilgi çekici gelecektir. Şarap mahzenleri, havalandırma kanalları ve şapelleri ise günümüze kadar gelmiş.

Kendi kendini Temizleyen Plaj

Ayrıca yolunuz Enez’e düşmüşken Bazilika, İngiliz Kışlası, önemli bir Osmanlı deniz komutanının, Has Yunus Bey Türbesi ve kendini temizleyebilen Altınkum Plajı Trakya’da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kendini temizleyen plaj
Enez Altınkum Plajı: Kendi kendini temizleyen plaj

Trakya’da Gezilmesi Gereken Yerler

Listemizin sonuna geldik. Yorum alanını kullanarak siz de Trakya’da gezilmesi gereken yerler hakkında bilgi verebilirsiniz.


Arkadaşlarınla Paylaş:

80
10 paylaşım, 80 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
3
İlginç
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Şirin Şirin
4
Şirin
Komik Komik
4
Komik
Lezziz Lezziz
0
Lezziz
Havalı Havalı
6
Havalı
İğrenç İğrenç
6
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır