47
8 paylaşım, 47 points

Türkiye ve Amerika arasındaki ardı sonu gelmeyen krizlerde, Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Tayyip Erdoğan hakkında devamlı olumlu cümleler kuran ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye henüz bir ziyaret gerçekleştirmiş değil. Görevinin başına geldiği andan itibaren toplam 24 ülkeyi ziyaret eden Trump’ın son bir senesinde Türkiye’yi ziyarete dair bir takvimi henüz bulunmuyor. 

Trump, bu zaman zarfında Türkiye’yi ziyaret etmez ise 28 yıldır görev yapan ABD başkanları arasında Türkiye’yi ziyaret etmemiş tek başkan olma sıfatı taşıyacak.

Trump'ın son bir senesi

Trump, Beyaz Saray’daki son senesine girmeye hazırlanırken, farklı ülkelere ziyaretlerini devam ediyor. ABD lideri, en son Afganistan’a ani bir ziyarette bulunarak Taliban ile durdurulan anlaşmaların tekrar başlayacağını ilan etti. 

Görevinin  başına geldiği ilk günlerde sırasıyla Suudi Arabistan, İsrail ve Filistin'i ziyaret eden Trump, Orta Doğu'daki önemli müttefiki Türkiye'yi es geçmişti. Ayrıca Donald Trump’ın ziyaret ettiği ülkeler içinde NATO’nun önde gelen 7 ülkesi, Kuzey Kore, Singapur ve Vietnam da bulunuyor.

Obama, iki defa gelmişti

Trump’tan önceki ABD Başkanı Barack Obama, iki defa Türkiye’ye gelmişti. 2009 senesinde TBMM’de bir konuşma yapan Obama, Anıtkabir’i de ziyaret etmişti. Obama ziyaretine İstanbul’da devam etmiş, Sultanahmet Camii ile Ayasofya Müzesi'ni gezmişti. Ayrıca Obama, G20 zirvesi için Antalya’ya da gelmişti.

Türkiye'yi ziyaret geleneğini Bush başlatmıştı

ABD başkanlarının Türkiye'yi ziyaret etme adetini ilk başlatan George Bush olmuştu. George H.W. Bush, 1991’de Soğuk Savaş'tan sonra, Sovyetler Birliği ile yaşanan gerilimler esnasında Amerika'ya yakın tavırlarda bulunan Türkiye’yi ziyaret etti. 

Bush, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile buluşmuştu. Bush’tan önce ise Türkiye’yi sadece 1959’da Dwight Eisenhower ziyaret etmişti.

Erdoğan, Trump'ı geçen sene davet etmişti

Beyaz Saray, 2018 yılının sonlarına doğru Erdoğan’ın Trump’ı Türkiye’ye davet ettiğini doğrulamıştı. Beyaz Saray ise bu davetten sonra, “Henüz kesin bir plan olmamakla berabere, Başkan Trump gelecekte olması muhtemel bir görüşmeye açık” şeklinde açıklama yapmıştı.


Arkadaşlarınla Paylaş:

47
8 paylaşım, 47 points
Canberk

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
4
İlginç
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin Şirin
5
Şirin
Komik Komik
6
Komik
Lezziz Lezziz
2
Lezziz
Havalı Havalı
1
Havalı
İğrenç İğrenç
0
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır