49
9 paylaşım, 49 points

Türkiye’nin en temiz havası hangi şehirde? Peki ya en kirli havası olan şehir hangisi? Bütün bu soruların cevabını bulmak amacıyla geçen sene Toraks‘ın gerçekleştirdiği araştırma, bu sene tekrar yapıldı. Halk sağlığını ön planda tutan bu derneğin geçen sene yaptığı çalışmalar, şok edici verilerle sonuçlandı.

En Temiz Hava & En Kirli Hava

2017 senesindeki çalışmalar, Türkiye’nin en kirli havası olarak Amasya’yı gösterirken, bu kirlilik sıralamasında ikinci sırada Bursa yer aldı. Bu listenin devamı ise Manisa, Adana, Denizli ve Niğde şeklinde devam etti. En temiz havaya ise Artvin ilinin sahip olduğu yine geçen seneki araştırma sonuçlarında elde edilmiş verilerdi. 2017’nin sonlarına doğru ise Avrupa Solunum Derneği (ERSNET), Türk Toraks Derneği ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ortak bir konferans düzenlemişti. Bu konferansın sonunda en temiz havaya sahip olan şehir statüsünü ise Rize kazanarak, Artvin’i 2017’nin sonlarına doğru tahtından etmişti. Konferans sonunda Prof. Dr. Osman Elbek’in şu sözleri ise oldukça çarpıcıydı:

Hepimiz Rize’ye gitmek zorundayız. Rize, bu potansiyeli kaldıramayacak durumdaysa, Türkiye’yi cennete çevirmek zorundayız.

Konuşma sırasında Elbek, elde ettiği diğer bir çarpıcı detayı daha açıklamıştı: Türkiye’de hava kirliliği ölçümü için bulunan 180 istasyonun 62 tanesi belirlenen üst limitin üzerinde. 


Arkadaşlarınla Paylaş:

49
9 paylaşım, 49 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
4
Vaay!
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin! Şirin!
4
Şirin!
Hahaha Hahaha
5
Hahaha
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır