67
9 paylaşım, 67 points

Üniversite sınavının ardından açıklanacak puanlar üzerinden öğrenciler üniversitede istediği bölümü seçmek adına bir tercih karmaşası içerisine girmektedir. Bu bakımdan puana göre en iyi tercihin yapılması için en doğru sıralamayı yapmak gerekecektir. Bu yönüyle kafası karışık olan öğrencilerin üniversite tercihleri nasıl yapılmalı sırasında dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Üniversite Tercihleri – Ölü Tercih Nedir?

Esasen kavram olarak öğrencilerin kafasını karıştıran bir durumdur. Yanlış tercih yapılması halinde tercihlerinin boşa gideceğini düşünmekte olan öğrenciler bu bakımdan desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Esasen ölü tercih diye bir durum söz konusu değildir. Öğrencilerin ölü tercih olarak adlandırdığı durumu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Bir öğrenci sınavdan 300 puan almış olsun. A üniversitesi bir önceki yıl herhangi bir bölümü 295, B üniversitesi ise aynı bölümü 315 puanla öğrenci alarak taban puanı oluşturmuş olsun. Bu öğrenci tercih yaparken birinci sıraya A üniversitesini, ikinci sıraya ise B üniversitesini yazarsa B üniversitesi ölü tercih olarak değerlendirilmektedir. Bu yönüyle B üniversitesi ile A üniversitesinin yerini değiştirerek tercih sırası düzenlemek daha mantıklıdır. Ancak her iki durumda da bu tercihe ölü tercih denemez. Çünkü bir önceki yıl daha yüksek puanla öğrenci alan üniversitenin bu yıl aynı puanla öğrenci alacağı kesin değildir. Esasen taban puan listesine göre mantıklı bir tercih yapılması tavsiye edilir. Tabi ki 300 puan alan öğrencinin baştan aşağı 400 puan ile öğrenci alan üniversiteleri yazması mantıklı değildir. Ancak mantıklı bir sıralamaya göre yapılan tercih sisteminde ölü tercihten bahsedilemez.

Tercih Sırası Nasıl Olmalı & Nelere Dikkat Edilmeli

Bir öğrencinin tercih sebebi kesinlikle kendi istediği ve yeteneği olduğu branş ile ilgili olmalıdır. Günümüzde genelde öğrenciler istemediği halde çevre baskısı veya popülerlik gibi nedenlerle ilgisi olmadığı bölümü tercih etmektedirler. Örneğin yüksek puanlı bir öğrencinin mutlaka tıp yazması gerektiği yönünde bir kanı vardır. Uzmanların bu konu hakkındaki yazıp çizmeleri ve televizyon programlarında söylemleri oldukça yaygındır. Lütfen tercih zamanı bu mantık hatasına kapılmadan özgür iradenizle yapmanız gerekeni yapın. Ancak bu durum uzmanlara danışmanıza veya tavsiye almanıza engel değildir. Diğer taraftan tercih yapılırken mutlaka kağıt üzerinde çıktılar elde edilerek ve notlar alınarak çalışılmalıdır. Bu süreçte en büyük destekçiniz rehber öğretmeniniz olacaktır. Bu yönüyle devletin verdiği imkanlar ölçüsünde Rehberlik Araştırma Merkezleri kurulmuştur. Öğrencilere her türlü rehberlik hizmetini verecek olan bu kurumların desteğine mutlaka başvurunuz.

paü

Kaynak: Pamukkale Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi

Üniversite Tercih Sırası Nasıl Olmalı?

Üniversite tercih sırası nasıl olmalı  sorusuna gelince öncelikle istediğiniz bölümün hangi üniversitelerde var olduğunu tespit etmek gerekir. Diğer taraftan bu üniversitelerin bir önceki yıl kaç puanla öğrenci aldığını incelemek fikir sahibi olmanızı sağlar. Ancak yine de tercih yapılırken öncelikli bakmanız gereken nokta taban sıralaması olmalıdır. Bu noktada belirli bir tolerans aralığı planlamak gerekir.

Örneğin bir öğrenci Türkiye sıralamasında 50.000. kişi olsun. Bu öğrencinin tercih etmek istediği bölüm ise farklı üniversitelere göre 20.000 ile 100.000 arasında değişmekte olsun. Bu öğrenci tercih yaparken bu durumu göz önünde bulundurarak sıralamayı 3 kısma ayırmalıdır.

Her öğrencinin 24 tercih hakkı bulunur. Bu nedenle her kısımda 8 tercih bulunacaktır.

  • İlk 8 sıraya gelme ihtimali düşük üniversiteleri yazmak çok mantıklıdır. Bu durumda ilk 8 sırada 20.000 ile 40.000 arası sıralama ile öğrenci alan bölümlerin tercih edilmesi gerekir.
  • Ortadaki 8 sıraya ise gelme ihtimali oldukça yüksek olan üniversiteler yazılır. Bu durumda 40.000 ile 80.000 arası olan yerleri tercih etmek gerekir.
  • Son 8 sıraya ise daha düşük olan ve gelme durumu garanti görülen üniversiteler tercih edilir.

Böylece öğrencinin açıkta kalması önlenmiş olur. Bu sırlama hazırlanırken sıralaması daha düşük olduğu halde daha çok istenen bir üniversite varsa o üniversite üst sıralara kaydırılabilir.

Üniversite Tercih Dönemi Önerileri

Öğrencilerin bu dönemde ince eleyip sık dokuması gerekir. Mümkünse üniversite tanıtımlarına bizzat gidilerek görüşmeler yapılmalı, özellikle vakıf üniversitelerinin imkanları iyi değerlendirilmelidir. Diğer taraftan bu görüşmeler mümkün değilse telefon ile irtibat halinde olmakta fayda görülmektedir. Diğer yandan TV programlarında özellikle TRT’de yayınlanan tercih tanıtım programları bu süreçte sıkı takip edilmelidir. Bu süreçte üniversite bulunan akademisyenlerin geçmiş kariyerleri ve başarıları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Hangi Bölümlerde İş İmkanı Daha Yüksek?

Bu noktada öğrenci için iki seçenek düşünülebilir. Bitirince özel sektörde mi yoksa kamuda mı çalışacak. Bu yönüyle düşürsek kamuda çalışmak isteyen öğrencilerin işi oldukça zor. Kamuda çalışmayı garanti edecek bölüm maalesef bulunmamaktadır. Hangi bölümü bitirirse bitirsin bu öğrencinin açıkta kalma ihtimali bulunmaktadır. Ancak Tıp ve Diş hekimliği ile sağlık alanındaki diğer bölümlerin atamalarının daha iyi olduğunu söylemek mümkündür. Diğer taraftan ilahiyat alanının da nispeten daha yüksek atmalara sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Eğer bir öğrencinin hedefi kendisin geliştirip özel sektörde iyi yerlere gelmekse seçeneklerin daha fazla olduğunu söylemek mümkündür. Ancak hangi bölüm olursa olsun en iyi üniversitede dahi olsa azimli bir çalışma olmaksızın başarıyı elde etmek mümkün değildir. Bu yönüyle iyi bir çalışma ile güzel yerlere gelmek adına bazı bölümlerin avantajlı olduğunu söylemek mümkündür.


Mimarlık


Son yıllarda özellike inşaat alanında müthiş gelişmeler kaydedildi. Bu bakımdan kendini iyi yetiştirmiş mimarların öneminin arttığını söylemek mümkündür. Sadece binanın dış yapısı için değil farklı tasarımlar üretmek veya iç dekora katkı sağlamak açısından önem arz etmektedir. Bu yönüyle mimarlık iş bulma imkanı en yüksek bölümler arasında yer alır.


Tıp


Belirttiğimiz gibi devlet kadrolarında yer alma ihtimali en yüksek bölümler arasında yer almaktadır. Ancak özel sektörde de açıkta kalma ihtimaliniz neredeyse yoktur.


Hukuk


Bu meslek kısa vadede sıkıntı çekmenize neden olsa da azimli bir çalışma ile getirisi yüksek bir meslek sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.


Mühendislik


Her ne kadar mühendislik okuyan kişi sayısı her geçen gün artsa da iş bulma imkanı yüksek bölümler arasında popülerliğini korumaktadır.


Veterinerlik


Bu alan özellikle sosyal devlet olma yolunda olan Türkiye için önemli görülen bir aln haline dönüşmüştür. Refah seviyesinin artması evinde hayvan besleyen insan sayısını da artırmaktadır. Ayrıca hayvancılıkla uğraşan insanlar için kanuni düzenlemeler getirilmektedir. Bu düzenlemeler sayesinde hayvanların kontrol edilmesi veya düzenli sağlık testlerinin uygulanması gerekir. Bu durum veterinerlik bölümü için bir artı olarak düşünülebilir.


Diş Hekimliği


Bu bölümün iş bulma imkanı en yüksek bölümler arasında ilk sıralarda yer aldığı bilinmektedir. Hatta neredeyse işsiz kalma ihtimali yok denecek kadar azdır.


Arkadaşlarınla Paylaş:

67
9 paylaşım, 67 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
0
Vaay!
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin! Şirin!
1
Şirin!
Hahaha Hahaha
2
Hahaha
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır