56
8 paylaşım, 56 points

Uykusuzluk nedenleri ve uykusuzluk çözümleri, gece uyuyamama durumu, ilk bakışta çok kolay gibi gözükse de bir çoğu için büyük bir baş belası haline gelmiştir. Hatta bir süre sonra periyodik bir düzen haline gelen uykusuzluk, bazı kişilerde gece yine uyuyamayacakları hissine kapılarak stres olmalarına neden olabiliyor. Haftada en az üç gün uykusuz kalıyorsanız ciddi bir uykusuzluk problemine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Geceleri sürekli dönüyor, yorgun olmanıza rağmen uyuyamıyorsanız bu yazı size ilaç gibi gelecek! Rahat uyumak, çabuk uykuya dalmak istiyorsanız okumaya devam edin.

Rahat bir uyku uyumak için bu önerilerimize kulak asmanızda fayda var. Unutmayın ki uykusuz kalmak size dikkat problemi, dalgınlık ve yorgunlukla beraber ilerleyen sürelerde büyük sorunlar açacaktır. Uyku vücudumuzun ve beynimizin dinlenmesi, kendimizi yenilemek için çok önemli bir faktördür. İyi bir uyku, sağlıklı bir vücut ve kaliteli bir yaşamın en önemli faktörüdür. Uykusuzluğa ne iyi gelir ve uykusuzluk nedenlerini bilerek bu dertten kurtulabilirsiniz.

1) Her gün aynı saatte uyanın

İsterseniz gece sadece üç saat uyumuş olun, isterseniz beş saat. Her gün aynı saatte uyanarak vücudunuz bu düzene alışacaktır. Birkaç gün sonra ise vücudunuz artık belirli bir saatte yorgun düşecek ve kendinizi uyurken bulacaksınız. Gün içerisinde tekrar uyumamaya ve bu düzene alışmaya çalışın.

2) Uyuyamıyorsanız yatakta beklemeyin!

Kabul edelim birçoğumuz uyuyamadığı halde yatakta döner ve uykusunun gelmesini bekler. Bu yapılan büyük yanlışlardan birisidir. Eğer uyuyamıyorsanız yataktan çıkın ve başka bir iş ile meşgul olun. Düşüncelerinizi uykusuzluğa ve uyumaya odaklarsanız vücudunuz daha çok stres olacak, uyumanız zorlaşacaktır. Ayrıca uyuyamıyorsanız saate bakarak moralinizi bozmanın da bir anlamı yok.

3) Yatağınızı amacı dışında kullanmayın

Aslında bu madde diğer bütün ögeler için de geçerli sayılabilir. Uzmanlar her nesneyi amacına uygun kullanılması gerektiğini söylüyor. Örneğin çalışma masanızda yemek yemek ilerleyen zamanlarda dikkatinizi dağıtan gizli bir faktör olabilir. Bilinç altınıza yerleşen yemek yeme davranışı, kontrolsüzce siz masanıza oturup çalışmaya başlarken beyninizi etkileyebilir. Aynı bu durumda olduğu gibi yatağınızda yemek yemek, bir şeyler okumak, televizyon izlemek gibi alışkanlıklar da uyku durumunuzu kötü yönde etkileyebilir. Yatağınızı sadece uyumak için kullanın ve uykunuz gelmeden yatağınıza girmeyin.

 

4) Gündüz uykularından kaçının

Çok mecbur kalınmadığı sürece gündüz uyumaktan kaçının. Gündüz uykusu, gece uykunuzun düzenini etkiler ve uyku kalitenizi düşürür. Çok yorgun iseniz yarım saatlik kısa bir uykudan fazlası, gece uykusuzluğuna yol açabilmektedir.

Biliyor muydunuz? – Soğukta uyumak kabus görme ihtimalinizi üç kat arttırmaktadır.

5) Yaşam düzeninizi kontrol edin

Gün içerisinde vücudunuzun yorulmaması ve sürekli dinlenir pozisyonda kalınması vücudun uyku ihtiyacını azaltacağından gece uykusu konusunda başınıza bela olabilir. En azından hareket etmeye ve spor yapmaya çalışın fakat bu etkinlikleri uyumadan önce yapmanız ters etki yaratıp uykuya dalmanızı güçleştirebilir. Bu yüzden dolayı uyumadan önce zihninizi düşüncelerden arındırmaya ve spor yapmamaya, vücudunuzu yormamaya özen gösterin. Uykudan yaklaşık 2 saat önce sigara tüketmeyin, kafein içeren gıdalar tüketmeyin ve sık alkol tüketen birisiyseniz bu alışkanlığınızı azaltmaya çalışın. Sanıldığının aksine düzenli alkol kullanan kişiler ilerleyen zamanlarda kişilerde uykuya dalma konusunda sorun yaşayabiliyor.

6) Uyumayı kolaylaştıracak öneriler

Uykusuzluk nedenlerinden sonra uyumayı kolaylaştıracak önerilerimiz probleminize iyi gelecektir. Uykuya dalmanızı güçleştirebilecek onlarca etken vardır. Bunlardan bazıları ise şöyle:

  • Uyuduğunuz oda toplu ve yatağınız temiz olsun. Uyumadan önce odanızı havalandırmak, yeni yıkanmış çarşaf kullanmak, uyku odanızda az mobilya ve eşya bulundurmak, ılık bir sıcaklıkta rahat bir yatakta yatmak uykuya dalmayı kolaylaştıracaktır. Ayrıca uyuduğunuz oda sessiz ve karanlık olmalı.
  • Uykuya dalmadan önce hafif sıcak bir duş almak kaslarınızı gevşeterek rahatlamanızı sağlayacaktır.
  • Uyumadan önce yatağınızda telefon, bilgisayar veya tablet kullanmayın.
  • Uyandığınızda yatağınızda fazla vakit kaybetmeyin.

Bonus: Uyumadan Önce Neler Yapılmalı?

Uyku öncesinde yapılabilecek bazı aktiviteler uykunuzun daha hızlı gelmesini ve gevşemeyi sağlayabilir. Uyumadan önce kitap okumak uykunuzun daha hızlı gelmesine neden olabilmektedir. Ayrıca klasik müzik dinlemek beyninizi rahatlatır ve uyumanızı kolaylaştırır. Ayrıca kullandığınız ilaçları kontrol etmekte de fayda olduğu gibi depresyon hastalarının uykuda güçlük çektiği de görülmektedir. Papatya çayı, adaçayı ve ıhlamur gibi bazı bitki çayları da uykunuzun gelmesini tetikleyebilir ve sizi rahatlatabilir.

Kitap okumanın neden uyku getirdiğini hiç düşündünüz mü? Çocukluğunda kendisine kitap okuyarak uyutulan insanların ileride kitap okurken uykularının geldiği düşünülmektedir.

ASMR Nedir?

Asmr kısaltmasının Türkçe anlamı iç gıcıklanmasıdır. Ancak pek de gıcıklandıracak bir durum değil. Son zamanlar da oldukça popüler hale gelen ASMR tekniği vücudu mayıştırarak uyumayı kolaylaştırıyor. Kısık sesle yapılan Trigger (tetikleyici) davranışlar vücutta uyku etkisi yaratmaktadır. Parmak uçlarıyla yavaşça bir kutuya vurulması, makas sesi, yemek sesi, kısık sesle konuşma gibi birçok tetikleyici bulunmaktadır. YouTube ‘ta ASMR hakkında arama yaparak binlerce içeriğe ulaşabilirsiniz. Bu videoların size büyük bir faydasının dokunacağından eminiz.

Örnek bir ASMR Videosu:

 

 


Arkadaşlarınla Paylaş:

56
8 paylaşım, 56 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
6
Vaay!
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Şirin! Şirin!
6
Şirin!
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

Bir Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır