74
11 paylaşım, 74 points

Dünyanın en fazla kullanılan hazır blog sistemi WordPress ile çalışan bir siteniz var ve ziyaretçilerinizi yeni yazılarınızdan haberdar mı etmek istiyorsunuz? Bu yazı ile WordPress masaüstü bildirimleri kurulumu yaparak Push Notifications olarak bilinen siteye yeni yazı girildiğinde bildirim gönderme işlemini tamamlayacağız.

Daha önceki yazımızda olan “En Faydalı WordPress Eklentileri” listemizde de yer alan One Signal Push Notifications eklentisi WordPress sitelerde masaüstüne bildirim gönderme işlemi için oldukça kolaylık sağlıyor.

Eklentinin İndirilmesi

Kurulum işlemine başlamadan önce One Signal Push Notifications eklentisini indirmemiz ve WordPress sistemimize atmamız gerekmektedir. Kurulumu iki yolla gerçekleştirebilirsiniz.

 1. WordPress Yönetici Paneli Üzerinden: WordPress yönetici paneline girerek sol menüdeki “Eklentiler” elemanının üzerine geldiğinizde “Yeni Ekle” kısmını göreceksiniz. Buna tıklayarak yeni eklenti kurmak için basit bir arayüz olan eklenti ekleme bölümüne giriş yapmış olacaksınız. Sağ üstte bulunan “Eklentilerde Ara” formuna eklentimizin adını yazarak “Hemen Yükle” butonuna tıklayınız. Eklentimiz sitemize kurulmuş olacaktır.
 2. FTP ile WordPress Eklentisi Kurma: İlk yönteme göre biraz daha zor olan FTP ile WordPress eklentisi kurmak için elinizde sitenizin FTP bilgileri bulunmalıdır. Herhangi bir FTP aracı (Ör: FileZilla) ile bilgilerinizi kullanarak /wp-content/plugins dizinine giriş yapın. Daha sonra yazımızın giriş bölümünde bulunan “En Faydalı WordPress Eklentileri” bağlantısına giderek bu listede dördüncü sırada bulunan OneSignal Push Notifications eklentisini WordPress’in resmi sitesi üzerinden indirebilirsiniz. İndirdiğiniz .zip uzantılı sıkıştırılmış dosyanın içerisinde bulunan “onesignal-free-web-push-notifications” klasörünü plugins dizinine yükleyerek panel üzerinden bu eklentiyi aktifleştirin.
 3.  Uzaktan Dosya Yükleyerek Eklenti Kurma: İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı ilk maddede belirtilen “Yeni Ekle” alanında en üstte bulunan “Eklenti Yükle” butonuna tıklayarak .zip uzantılı eklenti dosyamızı seçerek yükleyerek aktifleştirebilirsiniz.

Bizim bu yöntemlerden önerimiz hem daha sağlıklı bir kurulum olması hem de daha basit bir işlem olmasından dolayı birinci maddede belirtilen yöntemdir. Bu şekilde eklentimizi sistemimize kurduktan sonra sıra ayarları yapmaya geldi.

OneSignal Push Notifications Ayarları

 1. Sol menüde aşağıda “OneSignal Push” adıyla bir eleman geldiğini göreceksiniz. Buna tıklayarak OneSignal Push ayarları arayüzüne giriyoruz.
 2. Açılan sayfada ilk maddede bizden bir hesap oluşturmamız isteniyor. OneSignal bağlantısına tıklayarak eklentinin sitesine gidiyoruz.
 3. Eklentinin sitesine yönlendirildiğimizde karşımıza Android, iOS ve Web Push olmak üzere üç seçenek çıkıyor. Biz şimdilik sadece Web Push yani bilgisayar kullanıcıları için masaüstü bildirimleri kurulumu işlemini anlatacağız. Bu yüzden dolayı “Web Push” alanındaki “Get Started” butonuna tıklıyoruz.
 4. Karşımıza açılır bir pencere çıkacak. Bu açılır pencereden üye olarak mail adresimize gelen onaylama işlemini tamamlıyoruz. Onay bağlantısı bizi OneSignal’ın kurulum sayfasına yönlendirecektir.
 5. Bu sayfadan “Add a new app” yazısına tıklayarak açılan yeni pop-up’ta bizden bir isim girmemizi isteyecektir. Buraya sitenizin adını girebilirsiniz. (Ör: wuubi gibi) Daha sonra “Create” butonuna tıklayarak uygulamamızı oluşturuyoruz.
 6. Sonraki aşamada bizden bir platform seçmemiz istenecektir. Buradan “Web Push” seçeneğini seçerek “Next” butonuna tıklıyoruz.
 7. Bu bölümde bizden sitemizin yapısını seçmemiz istenecektir. WordPress sistemine sahip olan ziyaretçilerimize yönelik olarak hazırladığımız “WordPress İçin Site Bildirimleri İle Masaüstü Bildirimleri Gönderme” yazımızda sadece WordPress OneSignal Push Notifications kurulumunu anlattığımız için “Website Builder” seçeneğini işaretleyin.
 8. Seçimimizi yaptıktan sonra bizden kullandığımız blog sistemini seçmemiz istenecektir. Buradan WordPress’i işaretleyerek kurulumun son aşamasına geçiyoruz.
 9. Ayarların son bölümünde bizden sitemize ait birkaç detay isteyecektir. Site Name bölümüne sitenizin adını girebilirsiniz. Site URL bölümünde sitenizin adresini belirtmeniz gerekmektedir. Bu alanda dikkat etmeniz gereken tek husus daha önce bir yönlendirme yapıp yapmadığınızdır. Eğer .HTACCESS dosyanız ile www yönlendirmesi kullanıyorsanız bu tercihinize uygun olarak seçiniz. Örneğin wuubi olarak biz “www” kullanmıyoruz. Bu alana girmemiz gereken URL parametresi ise “https://wuubi.com” şeklinde olmalıdır. Eğer sitenizi www yönlendirmesi ile kullanıp kullanmadığınızı bilmiyorsanız sitenizin anasayfasını açarak adres çubuğundan bağlantınızı kopyalayıp OneSignal Push sitesinde bizden istenen Site URL bölümüne yapıştırın.
 10. Default icon url bölümünden sitenizin varsa favicon ikonunun yolunu belirtebilirsiniz. Eğer sitenizde HTTPS yönlendirmesi yani SSL sertifikası bulunmuyorsa aşağıda “My Site is not fully HTTPS” seçeneğini aktifleştirmeniz gerekmektedir. SSL sertifikasına sahipseniz sitenizde araç çubuğunun yanında yeşil bir kilit işareti çıkacaktır. Ayrıca sitenize “https://siteniz.com” şeklinde girdiğinizde açılıyorsa SSL sertifikası kullandığınz da söylenebilir.
 11. Save butonuna tıklayarak ayarlarınızı tamamladıktan sonra yönlendirildiğiniz sayfada karşınıza APP ID ve API KEY olmak üzere iki adet şifrelenmiş bölümler bulunacaktır. Bu sayfadaki APP ID ve API KEY kodlarınız kaydedin!
 12. Finish butonuna tıklayarak ayarları tamamlayın.

OneSignal Push Kurulumu

OneSignal Push Notifications eklentisinin kendi sitesi üzerinden ayarlarımızı tamamladıktan sonra sıra WordPress yönetici paneli üzerinden son ayarlarımızı gerçekleştirmeye geldi. Sol menüde bulunan OneSignal Push bölümüne girerek açılan sayfadan “Configuration” alanına giriniz.

Account Settings:

Bu alanda ilk önce seçmemiz gereken yazımızın bir üst konu başlığındaki 10. maddede belirtildiği şekilde SSL kullanıp kullanmadığınızı belirtmenizdir. Eğer SSL kullanıyorsanız bu seçenek aktif olmalıdır.

APP ID: Bu bölüme az önce eklentinin sitesinden aldığımız APP ID’yi kopyalayarak yapıştırıyoruz.

REST API KEY: Bu alana ise yine az önceki şekilde API KEY ‘i kopyalayarak yapıştırıyoruz.

OneSignal Label: Bu alana eklentinin sitesinden kurulumu gerçekleştirirken Site Name bölümüne girdiğiniz başlığı girebilirsiniz.

Safari WEB ID: Chrome ve Firefox ile sorunsuz şekilde çalışan masaüstü bildirimlerinin Safari tarayıcısında da bir sorun yaratmadan çalışması için eklentinin sitesinde yaptığımız ayarlarda bir üst konu başlığındaki 12. maddedeki şekilde Finish butonuna tıkladığımızda açılan sayafadan “Apple Safari” kısmının yanındaki kalem ikonuna tıklayarak sitenizin adresini girin. Save dedikten sonra verilen WEB ID kodunu WordPress yönetici panelinize geri dönerek eklentinin Safari Web ID bölümüne yapıştırın.

Sent Notification Settings

Bu bölümde gönderilecek olan bildirimin ayarlarını yapacağız.

Use the post’s featured image for the notification icon: Eğer yeni yayınladığınız yazının thumbnail yani öneçıkarılan görselinin gönderilen bildirimde ikon olarak kullanmasını istiyorsanız bu kısım aktif olmalıdır. Önerimiz bu bölümün aktif kalmasıdır.

Use the post’s featured image for Chrome’s large notification image: Bu ayarın üstteki ayarlar aynı şekilde olmasını öneriyoruz.

Notification Title: Bu alan masaüstüne bildirim gönderilme işleminde gelecek olan bildirimin başlığı olacaktır. Örneğin “wuubi.com yeni bir yazı yayınladı. Hemen Göz At!” biçiminde bir başlık seçebilirsiniz.

Send notifications additionally to iOS & Android platforms: Bizim kurulum işlemimiz sadece bilgisayarlara yönelik olduğundan dolayı bu seçeneği aktifleştirmeyin.

Prompt Settings & Subscription Bell

OneSignal Push eklenti kurulumu yazımızın yavaş yavaş sonuna yaklaşıyoruz. Bu bölümden birkaç ince ayarı gerçekleştireceğiz.

Automatically prompt new site visitors to subscribe to push notifications: Bu seçenek sitenize yeni girecek bir kullanıcıya “Masaüstü Bildirimlerini Aktifleştir” şeklinde pencere sunacaktır. Bu pencereden yapacağı seçim ile sitenizin masaüstü bildirimlerini aktifleştirebilir veya bu teklifi reddedebilir.

Diğer ayarlara dokunmanızı önermiyoruz. Daha fazla ziyaretçi çekebilmek için işaretli olan ayarlar en doğru şekilde zaten seçilmiştir.

Subscription Bell Text Customization

Abone olmak için ikon zilinin kullanımı hakkındaki detayları içeren bölümdür.

First-time visitor message (on Subscription Bell hover): Sitenize yeni gelmiş bir kişi sitenizde belirecek olan küçük zil ikonu üzerine geldiğinde yazacak olan yazıdır. Buraya “Sitemize yeni eklenen yazılardan haberdar ol” biçiminde harekete geçirici bir cümle yazabilirsiniz.

Tip when unsubscribed: Sitenizde bildirimleri aktifleştiren birisi sitenizden artık bildirim almamak isteyerek üyelikten çıktığında gösterilecek olan mesajın başlığıdır.

Tip when subscribed: Bir üstteki maddenin tam tersi olan bu madde sitenizdeki yazı bildirimlerine yeni üye olmuş birine gösterilecek mesajın başlığıdır. “Bildirimleri Etkinleştirdiniz!” biçiminde tasarlayabilirsiniz.

Tip when blocked: Bildirim alması sizin tarafınızdan bloklanmış bir kişinin göreceği metnin başlığıdır.

Message on subscribed: Bildirimleri aktifleştiren bir ziyaretçiye gösterilecek mesajın içeriğidir. Burada ziyaretçiyi bildirimleri aktifleştirdiğine dair bilgilendirebilir ve teşekkür edebilirsiniz.

Message on re-subscribed (after first unsubscribing): Daha önceden bildirimleri kapatmış bir ziyaretçi tekrar bildirimleri açtığında gösterilecek mesajdır.

Message on unsubscribed: Bildirimleri kapatmış bir kişiye gösterilecek olan mesajın içeriğidir. Tip when unsubscribed seçeneği ile karıştırmayın. Abonelikten çıkan birinin detaylı şekilde bilgilendirilmesini bu alandan yaparken “Tip when unsubscribed” alanından bu bilgilendirmenin sadece başlığını belirtin.

Main dialog title: Bildirimler hakkında genel bir açıklama yazısı yazabilirsiniz. “Site masaüstü bildirimlerini aktifleştirerek yeni yazı paylaşıldığında ücretsiz bilgi sahibi olabilirsiniz” formatında bir yazı olabilir.

Main dialog subscribe button: Bildirimleri aktifleştirmek için tıklanacak butonun başlığını bu alandan yazabilirsiniz.

Main dialog unsubscribe button: Bildirimleri kapatacak olan bir kişinin tıklayacağı butonun başlığıdır.

HTTP Pop-Up Settings

Siteye yeni giren bir ziyaretçiye küçük bir pencerede masaüstü bildirimleri aktifleştirmek için sunulacak olan teklifin detaylarını içeren bölümdür.

Action Message: Bu alandan pop-up penceresinde belirtilen mesajın içeriğini girebilirsiniz.

Auto Accept Title (Click Allow): İzin vermek butonunun yazısını bu alandan değiştirebilirsiniz.

Site Name: Sitenizin üst aşamalarda belirtildiği şekilde URL’sini buraya yazabilirsiniz.

Example Notification Title (Desktop): Pop-up ‘ta örnek gösterilecek olan bildirimin başlığını buradan girebilirsiniz.

Example Notification Message (Desktop): Yukarıdaki belirtilen pop-up örneğinin açıklama kısmında yazılan detaydır.

Example Notification Title (Mobile): Yukarıdaki belirtilen örnek pop-up alanının başlığının mobil araçlardaki biçimidir.

Example Notification Message (Mobile): Yukarıdaki belirtilen örnek pop-up alanının açıklamasının mobil araçlarda gözükecek halidir.

Example Notification Caption: Bu alanda pop-up içerisinde küçük bir biçimde uyarı yapabilirsiniz. “Dilediğinizde abonelikten çıkabilirsiniz ve ücretsizdir.” şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Accept Button Text: Kabul etme butonunun yazısıdır.

Cancel Button Text: Reddetme butonunun yazısıdır.

Welcome Notification Settings

Bildirimleri yeni açan birisine gösterilecek pencerenin detaylarını içerir. Title kısmına “Merhaba!” şeklinde karşılayıcı bir başlık, Message kısmına “Bildirimleri aktifleştirdiğiniz için teşekkürler!” benzeri bir açıklama ve URL kısmına sitenizin URL ‘sini yazabilirsiniz.

Diğer ayarları ellememenizi öneririz. Save butonuna tıklayarak eklentinin kurulumunu tamamlamış olacaksınız. Artık sitenize giren bir ziyaretçiye masaüstü bildirimlerini aktifleştirmek için pencere sunulacak. Kabul etmesi halinde yeni yazılarınızdan bildirimlerle haberdar olacaktır.


Arkadaşlarınla Paylaş:

74
11 paylaşım, 74 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
6
Vaay!
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin! Şirin!
0
Şirin!
Hahaha Hahaha
1
Hahaha
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır