69
9 paylaşım, 69 points

Günümüzdeki en büyük saç problemleri arası saç yağlanması yer almakta. Peki saç yağlanması nedenleri neledir ve saç yağlanmasına ne iyi gelir biliyor muydunuz? Saçlarınızın yapısını büyük ölçüde etikeleyen yağlanma sorununa ne iyi gelir? Saçlarınıza iyi bakmanıza rağmen yağlanma sorunu yaşıyorsanız işte size altın niteliğinde tavsiyeler. Sizlere özel olarak hazırladığımız bu içerik sayesinde saç yağlanması büyük bir sorun olmaktan çıkacak. İşte saç yağlanması için yapabilecekleriniz, saç yağlanması nedenleri ve saç yağlanması nasıl geçer gibi önemli konulara değindiğimiz içeriğimiz başlıyor.

Saç Yağlanması İçin: Nedenleri & Ne İyi Gelir?

Yağlı saç tipine sahip bir kişinin en çok merak ettiği sorulardan birisi bunun neden olduğudur? Yağlı saçın birçok sebebi olabilir. Eğer yağlı saç sorunu sizin de bir probleminizse bunun altında yatan nedenleri bilmeniz ve ona göre çözüm üretmeniz iyi gelecektir. İşte yağlı saç nedenleri:

Yağlı Saç Nedenleri

Yağlı bir saç yapısına sahipseniz bunun birçok nedeni olabilir. Misal genetik olabileceği gibi şampuanınızdan da kaynaklanabilir. İşte saç yağlanmasının nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Nem Oranı: Yaşadığınız alanda fazla nem bulunması saçlarınızın daha fazla yağlanmasına yol açacaktır.
 • Genetik Faktörler: Saç yağlanmasının en büyük etkilerinden birisi de genetik olmasıdır. Eğer bu ırsi bir özellik ise saçlarınızın yağlı olmasının önüne sadece bir miktar önüne geçebilirsiniz.
 • Hormonal Bozukluklar: Kullandığınız bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları gibi), stres ve menopoz gibi birçok etmenin yarattığı hormon seviyelerinizi değiştirir ve saçlarda yağlanma sorununa yol açabilir.
 • Bazı Hastalıklar: Egzema ve sedef hastalığı gibi bazı hastalıklar saçlarda yağlanma ve kepe sorunlarına yol açabilir.
 • Sürekli saçlarınızla oynamak: Birçok kişi bunun farkındadır ama sürekli ellerinizi saçınıza götürmek ve saçlarınızla oynamak saç yağlanması nedenlerinin en büyük sebeplerinden birisidir.
 • Sık Duş Almak & Taramak: Saçlarınızı çok sık taramak ve saçlarınızı yıkamak, saçlarınızın yapısını bozacaktır ve daha fazla yağlanmasına yol açacaktır.
 • Sıcak su ile duş almak: Duş sırasında aşırı sıcak su kullanmak saçlarınızın daha fazla yağlanmasına yol açacaktır.
 • B Vitamini Eksikliği: Aynı zamanda B vitamini eksikliği saçınızda yağlanma sorununa yol açabilir. B vitamini eksikliğinde halsizlik ve yorgunluk gibi birçok soruna yol açacaktır.

Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Az önceki hazırladığımız saç yağlanması nedenleri listesinde yer alan etkenlere göz attıktan sonra bu etkenleri ortadan kaldırmanız durumunda saç yağlanması probleminiz büyük ölçüde çözülecektir. Ancak bu etkenlerin dışında dikkat etmeniz bazı kriterler olabilir. Yağlı saç nedenleri listesini inceledikten sonra yağlı saçlar için yapılabilecek işlemlere göz atmanızda fayda var. Bu sorununuza yağlı saçlara ne iyi gelir cevabı yeterli gelecektir:

 • Stresten uzak durun: Az önce saç yağlanması nedenlerini incelerken stresin buna büyük oranda sebep olduğunu açıkladık. Stres yaratan etmenlerden uzak durmak saç yağlanmasını düşürecek bir nedendir.
 • Şampuan tercihi: Seçeceğiniz şampuan kalitesi konusunda dikkatli olmalısınız.
 • Uyku & Beslenme Düzeni: Aslında vücudunuzun her fonksiyonunu etkileyen bu iki etmen saç yağlanmasını da etkiliyor.

Arkadaşlarınla Paylaş:

69
9 paylaşım, 69 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
5
Vaay!
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Şirin! Şirin!
6
Şirin!
Hahaha Hahaha
6
Hahaha
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır