59
9 paylaşım, 59 points

Bazen yalan söyleyenleri anlamanız gerekebilir. Bunun için insan sarrafı olmanıza gerek yok. Sadece birkaç basit teknik ile yalan söyleyenleri öğrenin. Bu sayede karşınızdaki kişinin dürüst olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca kendinizin ne kadar dürüst olduğunuzu öğrenmek için “Ne Kadar Güvenilirsin?” testini çözebilirsiniz. Karşınızda profesyonel bir yalancı olduğunu varsayalım ve bakalım bu kişinin yalan söylediğini nasıl anlarız?

Yalan Nasıl Anlaşılır?

İnsan doğası gereği yalan söylediğini bir şekilde belli ediyor. İşte bu insan psikoloji gereği söylediği yalanı nasıl anlayabiliriz? İnsanlar yalan söylediğini nasıl belli eder? Sizi tam bir insan sarrafı haline getirecek, yalan söyleyenleri anlamanızı sağlayacak o liste sizlerle. 😎

1) Gülümsemeler ve mimikler çok önemli

Karşınızdaki kişinin gülümsemelerine ve gülme şekline dikkat edin. Yalan söyleyen kişinin bilinçaltı yoğun bir stresle mücadele içerisindedir. Gülme şekilleri ve gülümseme tarzının zoraki olduğunu kolayca anlayacaksınız. İçten ve samimi bir gülüşün bütün yüz hatları ile yapıldığını, zorlama yapılan gülmelerin ise sadece ağız hatlarıyla yapıldığını tespit edebilirsiniz.

2) Uzuvların hareketine dikkat

Kollar, bacaklar, ayaklar ve hatta burun ile kulaklar. Vücuttaki uzuvların hareketlerinde bir anormallik olduğunu sezdiğiniz an karşınızdakinden şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Misal yapmacık şekilde hareket eden kafa ve uzun süre kolların, bacakların hareketsiz kalması yalan söylemenin bir işareti olabilir.

3) Terlemelere dikkat

Karşınızdaki kişide strese bağlı bir miktar terleme görülebilir. Bu terlemeler gözle görülecek şekilde gözlenebilir. Göz çukuru ve alın bölgesinde oluşan parlaklıkları gördüğünüz an karşınızdakini daha iyi takip etmeye başlayın. Sonuçta herkese güven olmuyor bu dönemde. 🙄

4) Konuşma biçimi önemli

Karşınızdaki çok gereksiz detaylara girmeye başladığında şüphe duymaya başlayabilirsiniz. Bu kişiyi ayrıca soracağınız uç sorular ile sıkıştırabilirsiniz. İşte yalan söyleyen kişinin en zayıf olduğu an burasıdır. Yalan söylediğini anlayabilmeniz bu kısımda oldukça basittir. Yalan söylediği konu hakkında o kadar gereksiz detaylara girer ki bazen oldukça komik durumlar ortaya çıkabiliyor.

5) Gözlere dikkat edin

Yalan söyleyen bir kişiyi ele veren en önemli husus gözleridir. Yalan söylediği konusunda şüphen duyduğunuz bir kişinin yalanını anlamak için göz temasından kaçınmayın. Yalanı anlamak istiyorsanız bu kişinin gözlerine sürekli bakın. Eğer gözlerini kaçırıyor ve sürekli gözlerini kırpıştırıyorsa muhtemelen yalan söylüyordur.

6) Tepkilerini ölçün

Yalan söyleyen birisi kendisini rahat hissetmeyeceği için olaylara vereceği tepkileri de yavaşlar. Örneğin yapılan şakaları daha geç algılar ve daha geç tepki verir.

7) Sıkıştırmaya çalışın

Bu öneriyi daha öncede yapmıştık. Ancak biraz daha üstünde durmamızda fayda var. Yalan söyleyen kişinin yalan söylediğini düşündüğünüz konu üzerinde sürekli sorular sorun ve kendisini sıkıştırın. Böylece bu sorulara panik içerisinde yanıt verdiğini göreceksiniz. Bir diğer ihtimal de soruları cevaplamaktan kaçacaktır.

8) Konuşma tonu

Yalanı anlamak için diğer altın kural da konuşma tonudur. Yalan söyleyen kişinin ses tonundaki monotonluğu yakalayabilirsiniz. Bu kişinin sesi hep aynı tonda seyreder ve konuşma bir yerden sonra sıkıcı bir hale girer. Aynı tonda peş peşe sıralanmış yüzlerce kelime…

9) Sessizlik altındır…

Karşınızdaki kişiye birkaç saniyeliğine cevap verin. Düşünüyor izlenimi yaratarak karşınızdaki kişiyi izleyin. Bu onun yalan söylediğini düşündüğünüzü belli eder. Böylece karşınızdaki kişi bir rahatsızlık durumuna girerek daha çok strese düşer.

10) Konuyu değiştirin!

En önemli kurallardan birisi budur. Yalan söylediğini düşündüğünüz bir kişiyle konuşurken konuyu aniden değiştirin. Eğer bu kişi yalan söylemiyorsa bu duruma hiç aldırış etmeyecektir. Ancak yalan söyleyen bir kişi baskı altında kalarak eski konuya geri dönmeye çalışacaktır. Bunun nedeni sizin bu yalana inanmadığınızı düşünmesidir. Böylece sizi inandırmaya çalışacaktır.


Arkadaşlarınla Paylaş:

59
9 paylaşım, 59 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
0
Vaay!
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin! Şirin!
1
Şirin!
Hahaha Hahaha
2
Hahaha
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Okan Kesmen

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır