63
9 paylaşım, 63 points

Zaman zaman hepimizin yalnız hissettiği anlar olabilir. Fakat bazı zamanlarda bu durum kontrolden çıkarak size büyük bir rahatsızlık vermeye başlayabiliyor. Psikolog Guy Winch’in TED üzerinden verdiği basit birkaç yöntemi sizler için derledik.

Yalnızlık kavramı kişiden kişiye değişen bir duygu durumudur diyebiliriz. Etrafınızda yüzlerce insan, dost, arkadaş ve sıcak bir aileniz olsa dahi bazı anlarda kendinizi oldukça yalnız hissetmeniz olası. Bu gibi anlarda etrafınızdaki insanların sizi yalnızlık hissinden savuşturma garantisi olamayabiliyor.

Yalnızlık, sadece psikolojik olarak değil, fiziksel sağlığınızı da etkileyebiliyor. Bunun en bariz etkisi ise bağışıklık sistemi üzerinde oluyor. Şok edici biçimde araştırmalar gösteriyor ki uzun süreli yalnızlık erken ölüm riskini %26 artırıyor! Bu da yalnızlığın aslında çok daha ciddi ve baş edilemez boyutlara gelebileceğini göz önüne sermeye yetiyor.

Yalnızlık, birçok farklı şekilde hayatımıza girebiliyor. Kimi zaman yakın bir arkadaşımız başka bir şehre taşınır veya ikinci bir işe başlama durumunda bulunarak ve yoğun iş temposuna maruz kalabiliriz. Bir başka şekil ise eşimizin hayatımızdan ayrılması, üniversiteden mezun olunması veya yeni bir şehre taşınmamız gibi aniden gelişen durumlar oluyor.

Ayrıca yalnızlık durumunda olan insanlar, mevcut ilişkilerinde insanlara güvenme konusunda daha ihmalkar davranabiliyor, dikkatlerini yoğunlaştırma sorunları ortaya çıkabiliyor ve mevcut ikili ilişkilerinde problemler yaşayabiliyor. Hem bu etkiler hem de bağışıklık sisteminizin zayıflaması aslında yalnızlığın düşündüğümüzden daha büyük zararları olduğunu ispatlar nitelikte. Şimdi gelin birlikte yalnızlık ile nasıl başa çıkılır incelemeye başlayalım…

Yalnızlık ile nasıl başa çıkılır?

Yalnızlığın bu denli ciddi bir durum olduğunun farkına vardığınızı düşünerek Psikolog Guy Winch’in hazırladığı bazı önemli tavsiyeleri sizlerin önüne seriyoruz. Hazır mısınız? Derin bir nefes alın ve okumaya devam edin…

Harekete geçin!

Bu durumun farkındasınız ve halen duruyor musunuz? Şimdi harekete geçin ve yalnızlıkla başa çıkmak yolunda ilk adımınızı atın. Elinize bir kağıt ve kalem alın. Telefon rehberiniz, sosyal medya hesaplarınız ve diğer bütün kanallardaki bağlantılarınızı göz önüne alın. Uzun süredir konuşmadığınız kişileri bu kağıda not edin. Bu kişilerden en yakın olduğunuz üç kişiyi belirleyin. Onlara içinizde bulunduğunuz durumdan yüzeysel olarak bahsederek beraber vakit geçirmeye davet edin. Kabul edelim ki bu uzun süredir görüşmediğiniz bir kişiye söylerken rahatsız hissedeceğiniz bir durum olabilir. Ancak çekinmemenizde fayda var.

Dürüst olmak gerekirse geçmişte sizinle vakit geçirmekten hoşlanan bir kişi için bu adımı atmak aslında düşündüğünüz kadar absürt olmayacak. Hatta belki görüşmek üzere size daha önce söz verip bu sözü tutmamış dahi olabilirler. Ancak bunu kabullenin ve sadece yoğun oldukları konusunda anlayış gösterin. Bu adımı atarken dikkat etmeniz gereken bir husus var:

Pozitif olun, ılımlı yaklaşın

Reddedilmekten korkuyor olabilirsiniz. Bunu son derece anlayışla karşılayabiliriz. Bu adımı atarken tamamen pozitif bir yaklaşıma bürünmeye çalışın. Bu kişilerle irtibata geçmek için mesaj atmayı deneyebilirsiniz. Bu alternatif yüzünüze kondurmakta zorlanacağınız ifadeleri karşı tarafa basit bir emoji ile yansıtmanızı sağlayacak. Mesajı göndermeden önce tekrar göz gezdirin, bu mesajın kulağa çekici gelen bir teklif olarak göründüğünden emin olun. Konuşma esnasında asla karşınızdakini “Beni daha önce aramadın?” veya “En son beni eken kişi sendin!” şeklinde yargılamayın ve açıklamalarda bulunma girişimine girmeyin. Olumlu çağrışımlar yaratın, karşınızdaki kişiyi harekete geçirici cümleler kullanın ve net bir zaman belirleyin: Hey seni özledim! Hadi bu akşamüzeri bir kahve içelim.

İşte hepsi bu kadar. Unutmayın ki eğer bu adımı atmazsanız içinizdeki yalnızlık durumu uzun bir süre boyunca yakanızı bırakmayacak. Bu yüzden dolayı samimi ve cesur olmaya özen gösterin. Kim bilebilir ki belki de hayatınız çok daha güzel seyredecek? Kaybedeceğin tek şeyin yalnızlığın olduğunu unutma!

https://ted.com


Arkadaşlarınla Paylaş:

63
9 paylaşım, 63 points
Serpil Akın

Ankara Üniversitesi Grafik Tasarım mezunu bir FreeLancer.

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

İlginç İlginç
6
İlginç
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Şirin Şirin
0
Şirin
Komik Komik
1
Komik
Lezziz Lezziz
4
Lezziz
Havalı Havalı
3
Havalı
İğrenç İğrenç
2
İğrenç

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Türü Seçin
Klasik Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır