49
7 paylaşım, 49 points

Yapay zekalar, yavaş yavaş günlük yaşamımıza girmeye başlıyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen yapay zeka robotu Sophia sayesinde Türkiye’nin de yapay zeka teknoloji ile yakınlaşması için önemli bir adım atıldı. Türkiye ziyareti sırasında yaptığı açıklamada “bir reklam filminde oynayacağını ve deneyimin kendisi için önemli husus olduğunu” söyleyen Sophia, kendisine yöneltilen “Robotlar insanların işlerini elinden alacak mı?” sorusuna da “dünyada herkese yetecek kadar iş mevcut ve yapay zekanın amacının sadece insan hayatını kolaylaştırmak” olduğunu söyleyerek cevap verdi.

yapay zeka robotu

Yapay Zeka Robotları İle Savaş

İlerleyen yıllarda yapay zekaların tamamen özgürleşerek insanlara karşı gelme ve kontrolden çıkma olasılığı olduğunu düşünen uzmanlar, bunun için önlemler alınması gerektiğini belirtiyor. Şuanda bu durum insanlar için oldukça heyecan verici görünüyor olabilir fakat bu teknolojinin gelişmesi insanlık adına sorunlar yaratma potansiyeline sahip. RAND, bu konu hakkında yapay zeka robotlarının nükleer bir savaş yaratma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. Bu durum için gereken tedbirlerin alınmaması durumunda izlediğimiz bilim kurgu filmleri gerçeğe dönüşerek robotlarla insanlar arasındaki mücadele söz konusu olabilir.


Arkadaşlarınla Paylaş:

49
7 paylaşım, 49 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
2
Vaay!
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Şirin! Şirin!
3
Şirin!
Hahaha Hahaha
4
Hahaha
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Canberk

Wuubi.com kurucu üyesi, bir makine mühendisi.

6 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Yapay zekanın gerekli olduğunu savunanlar da ve savunmayanlar da var bana göre de ilerleyen yıllarda daha da güçleşecek o yüzden tehlike yaratabilir.

  2. bence gerekli yapay zeka. sadece bu savaş işleri falan ütobik korku teorilerden ibaret bana göre.

  3. Google 2018 i/o etkinliğinde yapay zekadan çok bahsetti. Google’da yapay zekanın üzerine bu kadar düştüyse eğer önümüzdeki senelerce Sophia’dan çok daha gelişmiş robotlar göreceğimizi düşünüyorum ben.

  4. Yapay zeka kendini geliştirmeye devam ediyor.. Eğer insanlık bu ölçüde kendine çeki düzen vermez ise sonuçları çok kötü olabilir.

  5. Yapay zekalar artık robotlar ile rekabet etmekten insanlara vakit bulamaz hale geliyoruz yavaş yavaş… Wuubi ile keyifle eğlenmeye devam ediyoruz. Görseller aldı götürdü ben bu kadına aşığım sanırım yapay zeka sofiaaa 🙂

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır