71
9 paylaşım, 71 points

Yaz sezonunun gelmesiyle birlikte günümüzde daha da artış göstereceği tahmin edilen güneş yanıkları konusu tüm belirsizliğini korumaktaydı. Belirsizliğin ardından ise, bitkisel tedavi uzmanları bir araştırma yapma gereksinimleri duydular. Araştırmalarına güneş yanıklarının sebep oldukları etkenleri, inceleyerek başladılar.

Güneş Yanıkları Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Güneş tarafından vücudumuza gönderilen UV ışınları, bizlerin güneş yanığı olmamıza sebep olmuştur. UV ışınlarıyla savaşan Melanin, beyaz tenlilerde daha da az üretilmektedir. Genel olarak sosyal anlamda algı oluşturulan, esmer tenliler güneşte yanmazlar kavramı ise burada bilimsel olarak açığa vurulmuştur. Esmer olarak nitelendirilen tenlere sahip insanların bünyesinde Melanin üretiminin, beyaz tenli insanlara göre oldukça fazla olduklarını görmekteyiz. Beyaz tenlilerin güneşten etkilenmeleri ise, Melanin üretimiyle açıklanabiliyor. UV ışınları oldukça güçlü ve zararlı bir ışın çeşididir. UV ışınlarının bünyemize verdiği zararların başında ise cilt hastalıkları yer alıyor. Cilt hastalıklarından korunmak için ise, birçok bitkisel yöntemler mevcuttur.

Bunların başında ise;

  • Zeytinyağı sürülmesi.
  • Ilık veya soğuk bir duş alınması.
  • Bol bol E vitamini takviyesi yapılmalı.
  • Cildin pH düzenini sabitlemek için, banyo suyuna elma sirke takviyesi yapılmalı.

Güneş yanığının sebep olduğu cilt hastalıklarından uzak kalmak isteyenler, yukarıda 4 adet maddeler halinde verilen listelere göz atarak kendilerine uygun bir korunma çeşitlerini tercih edebilir. Güneş yanığı olunduktan sonra güneş yanığının küçümsenmesi ise, insanlarda cilde zarar olarak geri dönmektedir. Atmosfer çevresindeki bozukluklardan dolayı da gün geçtikçe gerek dünyamıza gerekse de ülkemize gelen zararlı UV ışınlarının sayısının arttığı gözlemlenmiştir. Bu denli yüksek artış ile savaşmak için öncelikli olarak, ozon tabakasını delen gazların kullanımı azaltılmalıdır. Daha sonra güneş yanıkları ile savaşmak, eskiye nazaran oldukça kolay bir işlem olacaktır. Sadece bitkisel yöntemlerle dahi, güneş yanığı ve cilt hastalıkları erken teşhis sayesinde iyileştirilebilir.


Arkadaşlarınla Paylaş:

71
9 paylaşım, 71 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
4
Vaay!
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Şirin! Şirin!
5
Şirin!
Hahaha Hahaha
6
Hahaha
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Serpil Akın

Ankara Üniversitesi Grafik Tasarım mezunu bir FreeLancer.

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır