35
8 paylaşım, 35 points

Yumurta, günlük hayatta her evde olan, besin değeri oldukça yüksek gıdalarımızdan birisidir. Sporcu arkadaşların fazlasıyla ilgi odağı olmasının yanında her alanda yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Sağlıklı bir hayat için kilo verme konusunda, hastalıklara karşı dayanıklı bir bağışıklık sistemi oluşturmada ve benzeri önemli konularda yumurtanın önemi oldukça mevcut. Tüm bunların yanında her bütçedeki evin sofrasına uygun gıdalarımızdan birisidir kendisi. Bunları okudukça insanın gerçekten yumurtlayası gelebiliyor 🙂

İşte yumurta yememiz için 9 önemli bahanemiz.

1) Cilt ve Saç Büyümesinde Oldukça Etkilidir

Yumurta, A, B6, B9, B12, D ve E vitaminlerine ev sahipliği yapmakta. Bu vitaminler cildimizdeki hücrelere oldukça fayda sağlamakta ve cildimizi en güzel hale getirmek uğruna yarış içerisindedirler. Bu değerli vitaminler, saç derilerimizi besleyerek saçlarımızın da sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olurlar. Bunun yanında Omega – 3 yağ asitleri de içermektedir. Bilindiği üzere, Omega – 3 çoğunlukla balıklarda bulunan ve beyni besleyen, vücut için tüketilmesi önemli yağ asitlerinden birisidir.

2) İskelet ve Diş Yapısını Kaya Gibi Sağlamlaştırır

Yumurtanın içerisinde kalsiyum minerali de bulunmaktadır. Kalsiyum, vücudumuzdaki sertlik tabakasının ana maddesi gibi düşünülebilir. Kalsiyumun, iskelet sistemimize, dişlerimize, kaslarımıza ve sinir sistemimize etkisi oldukça fazladır. Biz pek tavsiye etmiyoruz ama yiyebilecekseniz yumurtayı kabuğuyla yerseniz alacağınız kalsiyum oranı daha da artar 🙂

3) Kasları Besler

Kalsiyum mineralinin yanı sıra, yumurtada protein miktarı da vardır. Bilimsel olarak yumurta, gözle görülebilen en büyük hücredir. Hücreler proteini çok miktarda üretmektedir ve yumurta da bir hücre olduğuna göre protein miktarı oldukça fazladır. Normal boyuttaki bir yumurtada yaklaşık 6-7 gram kadar protein bulunur. Protein ise vücudumuzun her yerinde işlev görmektedir. Yaralarımızın iyileşmesi, hastalıklara karşı bağışıklığımızın çokça artması, yeni hücrelerin oluşmasının hızlandırılması ve sonucunda cildimize canlı bir görünüş vermesi, saçlarımızın sağlıklı ve gür bir şekilde çıkması gibi etkenler yumurtadaki proteinin verdiği faydalardan sadece birkaçıdır. Spor yapan/yapacak arkadaşlar, protein tozundan ziyade birkaç adet yumurta tüketerek vücutları için çok daha faydalı besini kendileri için sağlamış olurlar.

4) Beyin İçin Adeta Bir Enerji İçeceğidir

Kolin, çok az gıdada bulunan kimyasal bir maddedir. Yumurta ise Kolin için adeta bir maden işlevi görür. Bu maddenin, kısa süreli hafızayı geliştirici etkiye sahip olmasıyla beynin işlevine etkisi çok fazladır. Ayrıca Kolin, vücuttaki kötü kolesterolü düşürerek sağlıklı bir yaşama bizi bir adım daha yaklaştırır. Bunların yanı sıra,  yumurtada Omega – 3 yağ asiti de bulunmaktadır ve bu yağ asiti beynin gelişiminde oldukça etkilidir. Dikkatimizin artmasına, hafızamızın gelişmesine ve okunan bir şeyin hemen öğrenilmesine büyük katkıda bulunur. Ders çalışan arkadaşlarımız için özellikle Omega – 3 yağ asitleri, adeta cennetten gönderilmiş bir hediye gibidir 🙂

5) Enerji Vericidir

Yumurta içerdiği vitamin bolluğu sayesinde vücudumuza tam bir doping etkisi vererek gün boyunca enerjik bir halde kalmamızı sağlar.

6) Kilo Vermek İsteyen Herkese Yumurta

Yumurtayı her öğünde tüketebilirsiniz. Yumurta içerdiği yoğun vitaminler sayesinde vücuda doygunluk hissi veren, az kalorili gıdalardan birisidir. Yaklaşık olarak bir yumurta 70 kalori değerindedir. Yumurtanın bu doygunluk hissi verme özelliğini sebzelerle birleştirirseniz ortaya muazzam bir iksir çıkartmış olursunuz. Ve bu iksir de sizi fit ve sağlıklı bir hayata doğru götürecektir.

7) Gözlerimizi Korur

Yumurta içerisinde bulunan zeaksantin, lutein antioksidanları ve B2 vitamini, gözlerde yanma ve ışığa karşı hassasiyet hatta katarakt oluşumunu engelliyor. Bunun yanında A vitamini gece körlüğünü engellerken, E vitamini ve Omega-3 göz retinamıza koruyucu etki verir.

8) Şeker Hastalığı Riskimizi Oldukça Azaltır

Finlandiya’ da yapılan bir araştırmaya göre, haftada dört yumurta yiyebilen bir erkek, diyabet riskini haftada bir yumurta yiyen bir erkeğe oranla yüzde 37 azaltıyor.

9) Demirden Bir Bağışıklık Sistemi İçin Şart

Yumurtanın içindeki vitaminler ve mineraller, vücudumuzun birçok yerinde işlev görmekte ve sonucunda adeta demirden, görünmez bir zırha sahip olmaktayız. Özellikle A, D ve E vitaminleri bu görünmez zırhın temellerini oluşturmaktadır. Gün başında bir adet yumurta yiyerek bu besin değerlerinin günlük alınma miktarlarının 1/3’ ini almış oluruz.

Bu kadar bilgiden sonra hala yumurta yemeye devam etmiyorsanız, gerçekten hayata karşı macera dolu anlar sizi bekliyor olacaktır 🙂

Kaynak:

Harvard Tıp Fakültesi


Arkadaşlarınla Paylaş:

35
8 paylaşım, 35 points

Bu içeriğe ne tepki seviyorsun?

Vaay! Vaay!
2
Vaay!
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Şirin! Şirin!
2
Şirin!
Hahaha Hahaha
3
Hahaha
Kızgın Kızgın
4
Kızgın

0 Yorum Bulunuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Comments

comments

İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Testi çöz, cevabı öğren. İşaretlediğin şıklara göre testin sonucunu öğren.
Doğru/Yanlış
Doğru ve yanlış cevaplardan oluşan testler oluşturun.
Anket
Oy vererek görüşünü bildir. Basit bir anket oluştur!
İçerik
Yazılardan ve medyadan oluşan içerikler oluşturun.
Liste
Klasik bir liste oluşturun
Geri sayım
Tersten sıralanmış bir liste oluşturun
Açık Liste
Diğer üyeler de listeye eklemeler yapabilir.
Oylamalı Liste
Alınan oylara göre sıralama yapılır